Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ağız kokusu hem ağız kokusu şikayet olan kişiyi hem de çevresindekileri son derece rahatsız eden, dile getirilmesi zor sıkıntılardan biridir. Atılması gereken ilk adım, ağız kokusunun herhangi bir sağlık sorunu yüzünden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaktır. Bunun için bir diş doktoruna ya da kulak burun boğaz doktoruna muayene olarak, sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Ağız kuruluğu, dişle ilgili problemler hatta bazen mide hastalıkları da ağız kokusu yapabilir. Bu ilk adımı attıktan sonra hem kendinizi hem de etrafınızdakileri rahatlatmak için ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden yararlanabilirsiniz.
Karanfil
Çoğu restoranda yemeklerden sonra sunulan karanfil taneleri gerçekten de ağız kokusu için etkili bitkisel çözümlerden biridir. Karanfil keskin tadı ve kokusunun yanı sıra, bakterilerin ve mikropların çoğalmasını önleyen, antiseptik ve antioksidan özellikleriyle hem ağız kokusuna hem sindirim sistemine faydalı bitkilerden biridir. Kuru karanfil taneleri ağızda tahrişe neden olabileceğinden, kuru karanfil çiğneyecekseniz bunu fazla abartmamakta yarar var. Karanfil tozuyla çay yapıp ağız kkokusuna karşı bu çaydan da faydalanabilirsiniz.
Aloe Vera
Aloe veranın şimdiye dek kesik, yara, yanık, morluk benzeri cilt sorunları için tavsiye edildiğini duymuş olabilirsiniz. Oysa aloe vera ağız kokusu için de son derece etkili bitkilerden biridir. Aloe vera, b-sitosterol adlı, iltihap giderici ve mide asidini düzenleyici bir kimyasal içerir. Reflü, hazımsızlık benzeri mide sorunları ağız kokusunun başlıca nedenleri arasındadır. Çeyrek bardak, saf aloe vera özünü (bitkiden elde edilen jelimsi bir öz) yarım bardak suda eriterek bu karışımı ağız kokusunu gidermek için içebilirsiniz. Bu bitkisel reçete, sadece kokuyu bastırmakla kalmaz, kötü kokuya neden olan, midedeki gastrik asitle de savaşır.
Adaçayı
Adaçayında antibakteriyel özellikte esansiyel yağlar bulunur. Bu sayede adaçayı özellikle diş eti iltihabı nedeniyle ağız kokusu problemi olanlara yardımcı olabilecek bir bitkidir. Adaçayı sadece bakterilerle savaşmakla kalmaz, antioksidan bakımından oldukça zengindir ve sindirime de iyi gelir. Bütün bu özellikleri ile adaçayı, sadece kötü kokuyu bastırmakla kalmayıp, altta yatan nedenlere karşı da harekete geçebilir.
Siyah Çay
Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden biri de siyah çaydır çünkü siyah çay, polifenoller diye adlandırılan güçlü antioksidan maddeleri içerir. Bu güçlü antioksidanlar dişlerde biriken plakları önlemeye yardımcıdır. Plak birikmesi pek çok diş sorunun yanı sıra ağız kokusunun da nedenleri arasındadır. Yapılan bazı çalışmalar ayrıca polifenollerin ağızda bakteri oluşumuna karşı da etkili olduğunu göstermiştir ki, ağızdaki bakteriler ağız kokusunun başlıca nedenleri arasındadır.
Yeşil Çay
Siyah çayın ardından yeşil çay da geçici olarak da olsa ağız kokusunu gidermede etkili olabileceğini göstermiştir. Dezenfektan ve aromatik yapısıyla ağızdaki kötü kokuyu bir süreliğine bastırmaya yardımcı olabilir.
Tarçın
Tarçının her geçen gün yeni bir faydası ortaya atılırken, ağız kokusuna karşı etkili bitkilerden biri olduğu da konuşulmakta. Tarçın çubuklarında bulunan esansiyel yağlardan birinin, ağız kokusuna neden olan bazı tip bakterileri öldürdüğü ortaya çıkmıştır.
Isırgan Otu
Ağız kokusu vücutta biriken ağır metaller ve diğer toksinler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu durumda vücudu arada bir bu zehirli maddelerden temizlemek, başka faydaların yanı sıra ağız kokusu için de faydalı olacaktır. Günlük olarak ısırgan otu çayı tüketmek kanı temizlemek ve toksinleri vücuttan atmak adına etkilidir. Isırgan otu böbrekleri çalıştırır, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve ağız kokusunu kökten çözmeye yardımcı olabilir.
Ağız Kokusu İçin Önerilen Diğer Bitkiler
Keskin kokuları veya ağız içini temizleyen ve ferahlatan özellikleri ile ile ağız kokusunu bastırabileceği düşünülen diğer bitkiler arasında nane, okaliptüs, kekik, fesleğen, ekinezya, çay ağacı yağı ve maydanoz yer alır.
Özellikle az miktarda sirkeye batırılan maydanoz ve nanenin sarımsaklı veya soğanlı yemeklerin ardından güçlü bir etki gösterdiği ve ağız kokusunu gidermenin yanı sıra sindirime de iyi geldiği bilinmektedir.