Amfizem bitkisel tedavi yöntemleri

Amfizem, dokularda hava toplanmasıdır. Akciğerler çok önemli organlarımızdır. Amfizem rahatsızlığında akciğerdeki dokular özelliğini kaybederek solunum yetmezliği şikayetine yol açmaktadır. Genelde kronik akciğer rahatsızlığıdır. Cerrahi amfizem de yapılan ameliyat esnasında dokuların hava almasıdır.

Amfizem nedenleri

Kronik bronşit,
Astım,
Verem,
İleri yaş,
Kalıtsal olabilir,
Sigara kullanımı,
Hava keselerinin aşırı gerilmesi,
Broşların tıkanması,
Hava keseciklerinde biriken havanın kesecik duvarlarını yıpratması,
Hava keseciklerinin daralması.
Amfizem genelde uzun süre yaşanan astım ya da kronik bronşit sonucunda görülebilmektedir. Genele bakıldığında da erkeklerde daha fazla görülen bu hastalık tedavi edilmesi gerken bir rahatsızlıktır. Amfizem rahatsızlığı belirli bir süre sonra solunum yetmezliği hastalığına yol açar. Bu rahatsızlıkta kalp yetmezliğine sebep olabilmektedir. Amfizem rahatsızlığında nefes rahat alınırken nefes verme de problem yaşanmaktadır.

Amfizem belirtileri

Solunum sıkıntıları,
Sürekli öksürme,
Vücuttaki oksijen yetmezliği sonucunda tırnak, dudak ve cildin belirli kısımlarında renk değişimi,
Kalp sıkıntısı
Amfizem tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilmektedir. Amfizem bitkisel tedavi için Lahana suyu ya da kendisi yenilirse hastalığın tedavisinde faydalı olmaktadır. Ayrıca adaçayı da içilirse faydalı olabilmektedir. Şifalı bitkiler arasında turp, şalgam ve limon amfizemin yarattığı tahribata karşı etkilidir.

Akciğer rahatsızlıkları genel sağlık için çok önemlidir ve tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır. Eğer astım ve bronşit gibi akciğer rahatsızlıkları zamanında tedavi edilirse amfizem önlenmiş olunur. Bunun yanı sıra kimyasal duman ve tütün solunmasına son verilmeli, tozlardan uzak durulmalıdır. Akciğer amfizem hastalığı özellikle yaşlılarda ve tümörle ilgili tedavi gören kişiler için önemlidir. Şeker hastalıkları, frengi ve kronik hastalığı olanlar bu hastalık açısından tehlike altında olabilmektedir. Amfizem hastalığında gripten korunmak önemlidir. Grip aşısı yaptırılmalı, hava kirliliğinden ve sigara dumanından uzak durulmalıdır.

Amfizem tedavisinde öncelikle hasta her yıl muhakkak grip aşısı yaptırmalıdır. Çünkü yaşanacak herhangi bir akciğer enfeksiyonu zaten tahrip olmuş olan hava keseciklerine daha da zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontrollü aksatılmamalıdır.

Gelen aramalar:

  • amfizem nedir amfizem için şifali bitkiler hangileridir