Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesi, bir diğer adı ile anjin, ağız içerisindeki dilin hemen arkasında bulunan lenf bezlerinin iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Aynı zamanda bademcik iltihabı, vücudun kendisini dışarıdan gelen enfeksiyonlara karşı koruduğunun bir göstergesidir. Bademcik şişmesi 3-15 yaş arasındaki çocuklarda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Hastalık özellikle kış aylarında kendini gösterir ve neticesinde hastanın yemek yemekte, yutkunmakta zorluklar yaşamasına neden olur. 15 yaşından sonra ise hastalık, daha seyrek bir şekilde görülmeye başlanır. Bunun nedenlerinden biri şudur; 15 yaşın altındaki çocuklarda bağışıklık sistemi bademcik şişmesi ile, vücuda giren zararlı maddeleri ve enfeksiyonları en kısa yoldan uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Çünkü bademcikler, bağışıklık sisteminin ön kapısı hükmündedirler. Aynı zamanda kanı temizlemek, bağırsakları, kalbi, eklemleri, akciğer ve karaciğeri korumak ile de görevlidirler. Bademciklerin şişmesi ile birlikte, hastada yüksek ateş görülebilir. Eğer bademcik şişmesi son bir yıl içerisinde 6-7 defa tekrarlanıyorsa, bademcik ve geniz eti büyümesinden dolayı üst solunum yollarında bir tıkanıklık söz konusu ise, bademciğin etrafında bir apse veya tümör varsa uzmanlar, bademcik ameliyatı yapılmasını ve bademciklerin alınmasını tavsiye edebilirler.

Ayrıca doğada bulunan, her türlü hastalığın şifa kaynağı olabilecek bitkiler kullanılarak, bademciklerdeki iltihaplanmalara karşı bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir diye sorulacak olursa akla ilk gelen şifa kaynaklarından birisi, doğal ve oldukça güçlü bir antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsaktır. Çünkü sarımsak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, bademcikler ve boğaz iltihaplanmalarının iyileşmesinde oldukça etkili olan doğal bir ilaçtır.

Ayrıca böğürtlen kökleri de eski zamanlardan bu yana, bademcik iltihaplanmalarına karşı kullanılan ilaçlardan birisidir. Rahatlatıcı ve sıkıştırıcı bir etkiye sahip olan adaçayı gargarası da boğaz iltihaplarında ve bademcik şişmesinde kullanılan yöntemler arasındadır.

Ayrıca adaçayı ve ebegümeci bitkisinin uygun oranda karıştırılması sonucunda ortaya çıkan karışım ile gargara yapmak, kronikleşmiş boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkili sonuçlara neden olabilir.

Bir diğer bademcik şişmesi bitkisel tedavi yöntemi ise, yapılması biraz zor olmakla birlikte etkili bir yöntemdir. Ağız içerisinden bademciklerin üzerine bir miktar tuz sürülerek, iltihabın boşaltılması sağlanır.