Bağırsak Mantarına İyi gelen Bitkiler

İnsan vücudu, birbirine tezatlar içeren birçok ortamın bir arada bulunduğu karmaşık bir yapıdır. Örneğin çoğu bakteri, vücudun birçok bölümüne ciddi hasarlar verip iltihaplanmalara yol açarken aynı vücudun bazı kısımlarının da bu bakteriler olmadan sağlıklı yaşayamayacağına şahit oluruz. Pek çok asalak canlı bize büyük zararlar verebilirken kimi organlarımızın bunlara oldukça ihtiyaç duyduğunu öğreniriz. Bu gibi durumlarla vücudumuzda çok sık karşılaşılmaktadır.

Aslında bağırsak mantarı da bunlardan sadece biridir. Adı üstünde öncelik mantar olmasından dolayı üretmeyen, sadece başkasının ürettiğini tüketen diğer bir deyişle parazit bir canlıdan bahsetmekteyiz. Bu sebeple bağırsak mantarı denince ilk akla gelecek olan şey, vücudu yoran asalak varlıklar olabilir. Ancak gerçekte durum böyle değildir. Bağırsak mantarı içinde yaşadığı bağırsaklara büyük katkılar sağlayan bir varlık olarak kendisini göstermektedir. Bağırsaktaki sindirimden arta kalan besinleri tüketerek yaşamlarını devam ettiren bağırsak mantarları bu sayede tam bir sindirim yapılmasını sağlamaktadır. Fakat bu durumda bile bağırsak mantarlarının temelde birer parazitten ibaret olduğu unutulmamalıdır. Zira normal şartlar altında bağırsaklara yardımcı olan bu canlılar, sayıları olması gereken seviyenin üstüne çıktığında artık vücudumuz için birer tehlike halini alabilmektedirler. Yine bağırsaklarımızda yaşayan, bu mantarların nüfusunu belli bir seviyenin altında tutmaya yarayan bir takım bakteriler bulunmaktadır. İşte bu bakterilerin sayısı her hangi bir dış etken sonucu azalırsa artık mantarların üremesini kontrol altında tutamaz hale gelirler ve bağırsakta bulunan mantarların sayısı olması gerekenin hayli üstüne çıkar. Böyle bir durumda mantarların artık bağırsakta kalmayarak damarlarımıza ve kanımıza bulaşması söz konusu olabilir. İşte bu da bağırsak mantarı kaynaklı rahatsızlıklara yol açar.

Bağırsak mantarı belirtileri çeşitli şekillerde görülebilir. Deride kaşıntı, nefes alıp vermede güçlük, sebepsiz şekilde şekere duyulmaya başlanan arzu, alkol tüketimi olmadan ağızdan gelen alkol kokusu ve bunlar gibi birçok belirti sayılabilir. Bağırsak mantarı bitkisel tedavi ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler arasında ilk akla gelenlerden biri aloe vera bitkisi olabilir. Aloe vera jel içerisinde bulunan enzimler ve mineraller bağırsak florasında oluşan pazazitleri ve mantarların vücuttan atılarak yok olmasını sağlar. Bunun gibi birçok şifalı bitki sayesinde vücuda yayılan mantar nüfusu tekrar kontrol altına alınabilmektedir. Bağırsak mantarı tedavisi şayet geciktirilirse, mantarlar vücutta çok daha farklı rahatsızlıklara yol açacak şekilde çoğalıp yayılabilirler. Dolayısıyla evlerde kolaylıkla uygulanabilecek olan bitkisel tedavi yöntemleriyle bile bu kadar yol alınabilen bir rahatsızlığın tedavisinde vakit kaybetmemek gerekir. Ancak tedavi öncesinde vücudun hangi bölgelerinde mantar yayılması olduğunu öğrenebilmek ve doğru tedavi yöntemini belirleyebilmek adına bir doktora başvurulmasının da faydalı olacağı hatırlatılmalıdır.

Gelen aramalar:

  • bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler
  • bağırsak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar