Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burnumuzun en önemli görevi solunumdur. Eğer bu görevi tam olarak yapamıyorsa burun tıkanıklığından bahsedilebilir. Burun tıkanıklığı burundaki damarların daha geniş manasıyla sinüslerin ve geniz bölgesinin çeşitli hastalıkları ve anatomik bozukluklara bağlı olarak şişmesi sonucu meydana gelmektedir. Damarlar kanla dolduktan sonra burun hep doluymuş hissi verir.

Burun tıkanıklığı nedenleri temel olarak anatomik, iltihabi, ya da tümöral olabilir. En sık burun tıkanıklığı yapan hastalıklar ise; septum deviasyonu, konka hipertrofisi, alerjik rinit, geniz eti, nasal polip, burun boşluğu iltihapları, dar burun sendromu, burun boşluğu tümörleri olmak üzere sıralanır.

Çocuklarda burun kanalları erişkinlere göre daha dardır. Özellikle yeni doğan bebekler burundan solunum yapmak zorundadır. Daha da önemlisi bebeklerde emmenin devamı için meme ağızdayken burundan nefes alması gerekir. Bebeklerin burun tıkanınca emmenin bozulması bu sebeptendir. Bu yüzden bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı son derece ciddi problemdir.

Burun tıkanıklığında hemen aklımıza gelen burun spreyleridir. Ama bu spreyleri uzun süre kullanmak bağımlılık yaptığı için sakıncalıdır. Tıkanıklığı gidermek için sigara kullananların kullanımı azaltması hatta hiç kullanılamaması gerekir. Sıcak çorbalar, sıcak bitki çayları, bol c vitamini bol su tüketimi ya da burna sıcak havlu presi okyanus suyu burun tıkanıklığına çözüm için önerilenler arasındadır.

Okaliptüs çayı balgamı söker ve göğüs bölgesini rahatlatır. Nane çayı öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır, mate çayı yüksek c vitamini içeriği ile grip nedeniyle, zayıf düşen vücudu canlandırır, limon çayı ve kuşburnu çayı yüksek miktarda c vitamini içerir, ekinezya çayı boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir. Bütün bu bitkiler gribe iyi geldiği için dolayısıyla burun tıkanıklığına iyi gelir.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak; öncelikle tıkanıklığın sebebi tespit edilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklığı kendiliğinden geçebilir. Geniz eti ve burun kemiğinde kayma gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklığının tedavisi için ise cerrahi müdahale gerektirebilir. Kış aylarında burun çok uzun süre soğuya maruz kaldığı için tıkanıklık devam edebilir fakat havaların ısınması ve baharın gelmesiyle sorun kendiliğinden çözülebilir.