İştah Açıcı Bitkiler ve Otlar Nelerdir?

İştah kaybı şikayeti daha derinlerdeki fiziksel ya da psikolojik bir soruna işaret ediyor olabilir. Sindirim sorunları, akut enfeksiyonlar, stres, depresyon veya karaciğerle ilgili rahatsızlıklarda iştah kaybı, sık rastlanan belirtilerden biridir. İştah açıcı bitkiler iştahınızı yerine getirip sindirim sisteminizi de düzenlemeye yardımcı olabilir ancak ilk olarak iştah kaybının altta yatan nedenini öğrenmek ve iştahsızlığın ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığından emin olmak gerekir.
Öyle zamanlar vardır ki iştahsızlığınız çevrenizdekiler tarafından bile dikkat çekici hale gelmiş olabilir. Çünkü yeme ve beslenme ihtiyacı herkes için geçerli olan, fiziksel bir ihtiyaçtır ve eksikliğinin hem sizi hem de yakınlarınızı endişelendirmesi doğaldır. İştahsızlığın ciddi bir sağlık sorunundan dolayı değil de daha basit bir nedenden kaynaklandığı durumlarda, iştah açıcı bitkiler size yardımcı olabilir.
Acı Yeşillikler
Hindiba, kara lahana, roka, kuzukulağı, su teresi gibi daha çok restoranların salata menülerinde rastladığımız bazı yeşillikler iştahınızı açmak konusunda oldukça marifetlidir. Sindirim sistemini, sindirimle ilgili enzim ve diğer sıvıları salgılamaya teşvik ederler. Sindirim sisteminin harekete geçmesi ve düzgün çalışmasıyla iştah da açılır.

Bu yeşillikleri ‘acı’ diye sınıflandırdık ama elbette sözünü ettiğimiz bir biber acısı değil. Salatalarda kullandığımız marul benzeri yeşilliklere göre daha az tatlı olduklarını ima etmeye çalıştık. Ancak biraz zeytinyağı ve limonla tatlandırdıktan sonra bu yeşilliklerin oldukça lezzetli birer salata malzemesi olduklarını hatırlatalım.
Acı Biber
Sırf acı biberin yemeğe kattığı lezzet adına, çoktan doyduğu halde tabağına bir kaşık daha yemek ekleyenlere şahit oldunuz mu hiç? Acıyı herkes sevmez ama sevenler de vazgeçemez hatta acısız yemeklerden tat alamaz. Acıyla arası iyi olmayanlar ufaktan başlayarak bu lezzete alışmaya çalışabilirler. Acı biberin metabolizmayı hızlandırdığı ve doygunluk hissini geciktirerek iştahı arttırdığı bilinmektedir.

Karaman Kimyonu
Mide kramplarına iyi gelen ve hazmı zor yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırdığı düşünülen karaman kimyonunu et yemeklerine ve çorbalara katabilirsiniz. Sindirimi temizleyen ve sindirim sisteminin düzgün bir şekilde işlemesini sağlayan karaman kimyonu birçok kaynakta etkili bir iştah açıcı olarak karşımıza çıkar.

Kişniş
Kişniş pek çok faydası olduğu bilinen bir bitkidir ve besleyici öğeler açısından son derece zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi pek çok mineral ve vitamin içerir. Çeşitli kaynaklarda kişniş yapraklarının ve tohumlarının mideyi güçlendirdiği, sindirimi kolaylaştırdığı ve öte yandan kolesterolü düşürdüğü belirtilir. Kişnişin içerdiği linalol adlı esansiyel yağ karaciğeri temizler ve iştahı arttırır.

Anason
Anason bitkisinin meyvesi ve yağı sık sık bitkisel reçetelerde yer alır. Genellikle bozuk mide, gaz problemleri veya iştahsızlık için kullanılır. Ülkemizde en çok rakı nedeniyle tat ve kokusuna aşina olunan anason et yemeklerinde, tatlılarda ya da çöreklerde olduğu gibi, yiyeceklere lezzet vermesi için de kullanılır.

Zencefil
Bitkilerin şifa gücünden yararlanmak isteyenlerin mutlak elinin altında bulunması gereken bitkilerden biri de zencefildir. Üstelik hemen her yemeği daha da lezzetlendirdiği düşünülürse, günlük hayatınıza katması oldukça kolay bir bitkidir. Zencefil genellikle çeşitli mide problemleri için önerilir. Örneğin araba ya da deniz yolculuğu tutmasına karşı, mide bozulması, gaz, ishal, bulantı veya iştah kaybı için pek çok kaynakta zencefil önerilir. Zencefil çayı içerek ya da zencefili yemeklerinize ekleyerek bitkinin iştah açıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

İştah Açmanın Doğal Yolları
Günde 4 veya 6 kez ‘küçük’ öğün yemeye çalışın. Günde 2 ya da 3 kez büyük porsiyonlu bir sofranın başına oturmak gözünüzü korkutuyor olabilir.
Kendinizi yemeye zorlamak yerine, acıktıkça yeme prensibi edinin. Diğer kişilere ayak uydurmaya çalışmak yerine kendi acıkma saatinize göre harekat edin.
Yeme saatlerinde sevdiğiniz insanlarla birlikte sofraya oturmayı ve yemeyi zorunluluk olmaktan çok keyifli bir etkinlik haline getirmeyi deneyebilirsiniz.
Eğer masaya oturur pturmaz yemek kokuları iştahınızı kapatmaya yetiyorsa salata ve zeytinyağlı gibi soğuk yemeklere yönelin.
Yeni tarifleri, değişik, hoş kokulu baharatları deneyin. Daha lezzetli yemekler, merak ettiğiniz tarifler iştahı olumlu etkiler.
Yemek öncesi su da dahil olmak üzere sıvı tüketmeyin.
Eğer iştah kaybı bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa düzenli egzersiz yapmaya başlayın. Günlük yarım saatlik yürüyüşler de iştahınızı olumlu yönde etkileyecektir.
Hemen tokluk hissi veren, çok yağlı yiyeceklerden kaçının.
Lokmalarınızı yavaş çiğneyin.
Önlemler ve Uyarılar: Eğer iştah probleminiz varsa ve nedeni hakkında bir fikir yürütemiyorsanız, üstelik kilo da kaybetmeye başladıysanız, ilk olarak bir doktora muayene olmanız tavsiye edilir. Altta yatan, ciddi bir sağlık problemi varsa bitkiler tek başına iştahınızı açmaya yetmeyecektir. İştah kaybında dengeli beslenmeniz ve vücudunuzu besinsiz bırakmamanız önemlidir.