Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Sedef hastalığı, sık rastlanan bir deri hastalığıdır. İyileşmesi zaman alan, kronik bir yapıda seyreden, sürekli tekrarlanan bir hastalıktır. Dizde, dirsekte, saç diplerinde, tırnakta, elde, ayakta görülme sıklığı fazla olan sedef hastalığı tüm vücudu etkileyebilir. Kırmızı zemin üzerinde, beyaz kabuklanma şeklinde görülen hastalık, sıkça tekrarlanması ile bilinir. Beyaz kabuklanmaların olmadığı, sadece kırmızı zemin üzerinde iltihaplı oluşumların görüldüğü şekilleri de olabilmektedir. Ailesel sebeplerden ötürü, genetik olarak çocuklarda da görülmesi oldukça yüksektir. Stresler, güneş ışığına maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar sedef oluşumuna zemin hazırlayabilir. Sedef hastalığı toplumun % 2 sinde görülebilmektedir. Genellikle genç yaşta görülme sıklığı yüksek olan bu rahatsızlık, kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Mikrobik bir oluşum olmadığı için, bulaşıcı özelliği de yoktur. Aşırı alkol alınmadıkça, alkolün hastalık seyrinde bir zararı bulunmamaktadır. Sadece içilen ilaçlarla yan etkilere sebep olabilir. Aşırı kilo problemleri olan hastaların, kilo vermesi tedaviyi kolaylaştırır.

Sedef hastalığı belirtileri şunlardır.

Deride baş gösteren kırmızı lekeler ve pullanmalar ilk belirtilerdir.
Hastalığın yayılıp eklem iltihaplarına yol açmasıyla, hissedilen ağrılar.
İleri aşamada lekelerin üzerindeki iltihaplı oluşumların varlığı sedef hastalığı olduğunu çağrıştırmalıdır.
Sedef hastalığı nedenleri ise şunlardır.

Beyaz kan hücrelerinde yaşanan anormallikler başlıca sebeplerdendir. Bu anormallikler iltihabik oluşumları tetikleyerek sedef oluşumuna sebep olmaktadır.
Kalıtımsal olarak ailesinde sedef hastalığı öyküsü olanların, bu hastalığa yakalanma oranları yüksektir.
Stres, soğuk havalar ve enfeksiyonlar sedef hastalığı için tetikleyicidir.
Fazla aktif olan bağışıklık sistemleri de hastalığa neden olabilir.
Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, acı kırmızıbiber, papaz takkesi, balık yağları, avokado, melek otu, papatya, brezilya kestanesi, keten, meyan kökü, yulaf, Oregon üzümü olarak sayılabilir. Sedef hastalığı için, bitkisel tedavi yollarını kullanırken, bitkisel tedavi uzmanına danışmanız önerilir. Dâhilen ve haricen kullanabileceğiniz bitkisel karışımlardan şifa bulabilirsiniz. Sedef hastalığı için mutlaka kalıcı çözüm yollarının uygulanması gerekir. Sürekli tekrarlama riski olduğundan sizin için en uygun tedavi yöntemini uygulamalısınız.