Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bazı hastalıklar genetik yani kalıtsal yollarla çocuklara aktarılabilir. Genler dolayısıyla bir sonraki nesile taşınan hastalıkların bazıları çocuklarda da kendini gösterir. Özellikle şeker hastalığı yani diyabet, bazı kanser türleri, tansiyon hastalığı gibi hastalıklar anne ve babadan çocuklara aktarılan hastalıklardan bazılarıdır. Diyabet genellikle aileden gelen, kalıtsal hastalıkların arasındadır.

Şeker hastalığı tedavi edilmezse yada ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Bazı kişilerde çok şişmanlık, çok zayıflık, ayakların şişmesi yada gözlerin körleşmesi gibi sonuçlara da sebep olabilir. İşte bu yüzden eğer şeker hastasıysanız yada bu tür bir hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalı ve düzenli tedavi olmalısınız. Birçok diyabet hastası insülin kullanarak da tedavisine devam eder. Tabii bazı şifalı bitkiler de şeker hastalığı tedavisine yardımcı olur. Doktor kontrolünde ilaçlar ile birlikte faydalı bitkiler de kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce doktorunuza başvurmayı kesinlikle unutmayın.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Diyabet rahatsızlığı için mutlaka doktora gidilmeli ve gerekirse doktor kontrolünde insülin kullanılmalıdır. İlave olarak çeşitli bitkiler ile sağlıklı yaşama yolları aranabilir. İşte şeker hastalığı için kullanılabilecek bitkilerden bazıları:

Çörek otu birçok hastalığa deva olduğu gibi şeker hastalığına da fayda sağlar.
Yaban mersini de diyabete karşı kullanılabilecek bitkiler arasındadır. Yaban mersininin meyveleri ve yaprakları bu hastalığa karşı kullanılabilir. 1 çorba kaşığı yaban mersini yaprağını 2 bardak suyun içine atın. 4-5 dakika kadar kaynatın. Yemeklerden 15 dakika kadar önce yarım bardak için.
1 çay kaşığı karadut yaprağını 1 çay bardağı önceden kaynattığınız suyun içine koyun. 5 dakika kadar bekletin ve yemeklerden önce için.
Yulaf unu da bu hastalık için çok faydalıdır. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı yulaf unu katın. Hafif koyulaşıncaya kadar kaynatın. Yemeklerden önce günde 3 kez bu yulaflı karışımı için.
Keten tohumu da bu hastalığa karşı iyi gelen bitkiler arasındadır. 1 çorba kaşığı keten tohumunu iki bardak suda kaynatın. Yemeklerden önce günde iki kez yarım bardak kaynayan bu sudan için.
Kuşburnu çayı içmek de diyabete karşı fayda sağlar.
Karahindiba bitkisi de şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Bu rahatsızlığı olanlar sık sık karahindiba tüketmelidir.
Sıcak yaz günlerinde su içeriği oldukça yüksek olan salatalık da diyabet için fayda sağlar. Salatalık tüketilmesi diyabeti dengeler. Bu sıcak yaz günlerinde bol miktarda salatalık yemeye çalışın.
Yer elması da fayda sağlar.
Okaliptüs de şeker hastalığına fayda sağlayan şifalı bitkiler arasındadır. 1 yemek kaşığı okaliptüs yaprağını 5 bardak kaynamış suya koyun. 10 dakika kadar bekleyin ve soğumaya başlayınca 1 çay bardağı için. Yemeklerden önce tüketmenizde yarar vardır.
Taze fasulye, ıspanak ve enginar gibi yeşil sebzeleri de tüketmek oldukça fayda sağlayacaktır.
Belirtilen tariflerin düzenli olarak hazırlanması ve tüketilmesi gerekir. Kısa süreli uygulanan tarifler yararlı olmayabilir. Kullanırken günlük olarak aşırıya kaçılmamalıdır. Unutmayın her şeyin dengeli tüketimi makbul olandır.