Akne tedavisi için şifalı bitkiler

Akne, ergenlik çağlarında ortaya çıkan, halk arasında sivilce olarak bilinen bir cilt problemidir. Akne her yüz bireyden seksen beşinde görülebilen, bazen siyah noktalar bazen de yağ bezeleri şeklinde ortaya çıkan, ciltteki yağ bezlerinden salgılanan yağın deriye geçişini sağlayan kanallarda oluşan yağ kütleleri sonucunda gözeneklerde birikmesidir. Akne lezyon, papule ve pustule yani sivilce şeklinde türlere ayrılır.

Eğer akne ilaçları sonuç vermiyorsa, akneler görüntüyü çok bozuyorsa, yüzde ya da ciltte akneler haricinde akne izleri mevcutsa, akneler büyük ve ağrılıysa ve akneler bir süre sonra akne izleri oluşturuyorsa bir dermatoloğa gidilmelidir.

Ciltte siyah noktalar, sivilceler, acı ve ağrı yapan kırmızı şişlik ve kistler oluşuyorsa akne tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Akneleri engellemek için

Yüz günde iki defa sabun ile yıkanmalı,
Ellerin yüzde teması engellenmeli,
Eller temiz tutulmalı,
Sivilceler sıkılmamalı,
Saçlar temiz olmalı, yüze temas etmemeli,
Aknelerin oluşumunu arttıran yağlı gıdalardan uzak durulmalı,
Güneşte fazla kalınmamalı,
Yoğun stres aknelerin oluşumuna neden olduğundan stresten uzak durulmalı
Akne tedavisi, oluşan akneleri yok etmenin yanı sıra yeni oluşumları da engellemektir. Genelde akneye yönelik bakterilerin yok edilmesi ve cilt hücrelerin yenilenmesine yönelik tedavi uygulanır. Akne tedavisinde 2. ayda iyileşme başlar ve 8. ayda tamamen düzelir. Tedavi sırasında nemli ortamdan uzak durulmalıdır. Ayrıca yağ bazlı ürünler kullanılmamalı, deriye hasar verecek yüz temizleme işlemlerinden kaçınılmalıdır. Bitkisel akne tedavisi için elma sirkesi çok faydalıdır. Elma sirkesinin antiseptik özelliği vardır. Cilt temizliğinde çok faydalıdır. Bir şişeye yarım çay bardağı elma sirkesi ve yarım çay bardağı su koyarak yüz temizleme losyonu elde edilir. Bu losyonla iki günde bir yüz temizlendiği takdirde yeni aknelerin oluşumu engellenirken var olan akneler de tedavi edilir. Akne izleri için bitkisel tedavi de anason tohumu kullanılır. Bir tatlı kaşığı anason tohumu bir su bardağı kadar suya eklenerek bir kapta ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Su süzüldükten sonra cilde masaj ile sürülür. Şifalı bitkiler arasında anason tohumu losyonu cilde canlılık verirken akne izlerini de yok eder.