Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saçlarımız normal olarak günde 50-100 tel arası dökülmektedir. Eğer bu dökülme hissedilir derecede artmış ve bölgesel olarak saçlarımız seyrelmiş ya da açılmış ise saç dökülmesi probleminden bahsedilir.

Saç dökülmesi nedenleri farklı etkenlerden kaynaklanıyor olabilir.
Saç bakımında kullanılan şampuanlar, kremler dökülmenin önünü açabilir.
Dengesiz beslenme ve stres saçların dökülmesine zemin hazırlar.
Demir eksikliği de saç dökülmesi sebepleri arasında yer alır.

Bunun dışında kansızlık, şeker hastalığı, zatürre, tifo, grip, hamilelik, doğum, kan kanseri, guatr gibi rahatsızlıklar da saç dökülmesine sebep olabilirler. Bu gibi rahatsızlıklar erkek ve kadın gözetmeden herkes te saç dökülmesine sebep olabilir.

Kadınlar da genelde genetik olan saç dökülmesi, bunun dışında hormon dengesizliği ve doğum kontrol haplarının kullanılması ile oluşur.

Deri altı yağ bezlerindeki bozukluk sebebiyle, özellikle erkeklerin en büyük sorunu olan saç dökülmesi, alın ve tepe bölgesinden başlayarak yıllar içerisinde bu bölgelerin tamamıyla açılmasına sebep olur.

Bazı durumlarda dökülen saçların yerine gelmesi mümkün değildir. Saç dökülmesinin çok etkili bir tedavisi bulunmamakta ancak saç tellerinin kuvvetlendirilmesi dökülmenin bu şekilde önlenmesi mümkündür.

Saç dökülmesini önlemek için bitkisel tedavi yolları ile etkili sonuçlara ulaşılabilir. Saç dökülmesine ne iyi gelir diye soranların, bu sorundan muzdarip oldukları kesindir. Saç dökülmesine çözüm olabilecek en iyi çare yağlı cilt sorununu çözmektir. Bunun için saçları esmer potas sabunu ile yıkamak gerekir. Saç diplerini kuvvetlendirmek ve dökülmesini önlemek için menekşe yağını iyice yedirerek sürmek gerekir. Saç dökülmesi bayanların derdi olduğunda durum daha zor olmaktadır. Bayanlar doğanın kanunu gereği kel olamadıkları için, ancak hastalıklar vuku bulduğunda bu sorunu yaşarlar. Bu olay acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Saç dökülmesini önleyen bitkiler bu konuda bizlere yardımcı olabilir. Bu bitkiler arasında ısırgan otu, sarımsak, devetabanı, sarı kantaron, papatya, şerbetçi otu, havuç, limon sayılabilir. Saç dökülmesinden yakınanlar için, gereken kan ve hormon tahlillerinin yapılması bunun sonucunda, gereken tedavinin uygulanması gerekir. Saçlarımızın dökülmemesi için, sağlıksız olan saçlarımıza gereken bakımı uygulamalıyız.