Adet düzensizliği için şifalı bitkiler

Bayanlarda bir yılda adet dönemi 11 ile 13 arasında görülür. Belirtilen rakamın bir üstü ya da altı normal kabul edilir. Adet düzensizliği söz konusu olduğunda kişinin yıl boyu adet dönemlerine bakılmalıdır. Adet düzensizliği yeni adet görmede ilk yıllar görülebilir. Bu normal bir süreçtir. Bu düzensizliğin normal seyredebilmesi için vücutta hormonların dengeye girmesi gerekir. Adet sona ereceği dönem olan perimenopoz ve tamamen kesilmesi dönemi olan menopoz dönemlerinde de düzensizlikler görülebilir. Menopoz son adetten bir yıl geçmesiyle başlamaktadır.

Adet gecikmesi adet düzensizliğinin başka bir durumudur. Bazı rahatsızlıklar buna yol açabilir. Adet sancısı da bu vakalardan biri olarak görülmektedir. Gebe olmayan ve menopoza girmemiş bayanlarda 3 ay boyunca adet görmemek ya da adet gecikmesi normal olarak karşılanmaktadır. Bazı nedenler adet düzensizliğine yol açar. Öncelikle stres, aşırı zayıflama ya da aşırı kilo almayla birlikte dengesiz beslenme, düşük kalorili diyetler, seyahat gibi durumlar adet düzensizliğine neden olur. Östrojen içeren doğum kontrol hapları kullanımı, yumurtalıklarda yumurtanın bırakılmasını engellediğinden adet düzensizliğine yol açabilir. Bu etkiler genelde doğum kontrol hapının bırakılmasından 6 ay sonra normale döner. Bayanlarda görülen en sık şikayetlerden olan polipler, rahim içindeki küçük kütlelerdir. Rahim duvarlarına yapıştır ve iyi huyludurlar. Bu oluşumlar genelde adet sancılarına ve kanamalara neden olurlar. Adet düzensizliğinin bir diğer nedeni ise endometriozistir. Adet kanamalarında rahmi saran ve adet akıntısıyla birlikte atılan doku rahim dışında büyüdüğünde bu rahatsızlık nükseder. Bu rahatsızlık adet düzensizliğine neden olduğu kadar anormal kanamalara, ağrılara ve kramplara da sebebiyet vermektedir. Kadın üreme sisteminde oluşabilecek bir iltihaplar da adet düzensizliğine neden olmaktadır. Endirekt olarak adet düzensizliği nedenleri; aşırı egzersiz, rahim kanseri, diyabet, siroz ve kan inceltici ilaç kullanımıdır.

Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle altında yatan nedenler araştırılır. Adet düzensizliği için şifalı bitkiler arasında öncelikle adaçayı gelir. Adaçayı rahim iltihabını kuruturken bir yandan da adet sancılarını dindirmeye yardımcı olur. Adet düzensizliği bitkisel tedavi için ahududu, kaya koruğu, havuç, kuşkonmaz ve mine çiçeği kürleri uygulanmaktadır.