Adet Gecikmesi Bitkisel Tedavisi

Düzenli adet kanaması görülen her kadında yılda bir ya da iki defa adet gecikmesi yaşanabilir. Bu durum pek önemsenmesi gereken bir durum değildir. Çünkü yaşam temposu içinde hayat düzeninde değişiklik yapılması âdetin de normal seyrini etkiler ve beklenenden bir kaç gün geç gelmesine sebep olabilir. Ancak yılda iki defadan daha sık adet gecikmesi yaşanması ve bunun beklenenden daha uzun sürmesi endişelendiren bir durumdur.

Adet gecikmesi bazen bir kaç gün geç olabildiği gibi bazen daha uzun sürelerle meydana gelebilir. Bazı durumlarda da erken adet kanaması görülür, bazen de kanamalar iki adet aralarında beklenmedik günlerde meydana gelir. Bu tür adet düzensizliği oluştuğunda mutlaka hekime başvurmak ve bunun sebebini araştırmak gereklidir.

Her kadının düzenli olarak adet görmesi gereklidir. Bunun için normal görünen süre kanamanın 28 gündür. Ancak kadınların periyotları değişiklik gösterebilir. Kimileri 30 günde bir görürken kimilerinde bu süre 25 günde bire inebilir. Bu değişikliğin sebebi her kadının yumurtlama süresinin farklı olmasıdır. Belli bir düzen içinde kanama görünüyorsa bu günlerin ne kadar olduğu fazla sorgulanmaz. Ancak bazen erken bazen de geç kanama oluşuyorsa alttan yatan nedeni araştırmak gereklidir. Her kadının adet dönemi hesaplama yöntemi ile düzenli bir hesap yapması ve bu döngünün normal olup olmadığına bakması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Stres ve yoğun çalışma ortamı,
İklim değişiklikleri,
Kullanılan ilaçlar,
Bazı hastalıklar,
Aşırı kilolu ya da zayıf olmak,
Menopoz döneminin başlaması,
Hamile kalmak.
Hamilelik ve hastalık sebebiyle oluşan adet düzensizlikleri dışında kalan sebepler ilaca gerek kalmadan sadece buna sebep olan olgu kaldırıldığında adet normal düzenine girer. Hastalık durumunda ise mutlaka tedavi olmak gereklidir. Adet gecikmesinin sebebi yumurtalıklarla alakalı bir hastalık olabileceği ve bu hastalığın yumurtaların veya rahmin hasarına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Genellikle adet geciktikten sonra görülen adet sancılı olur. Karın ve kasık ağrısı kadınların tüm yaşamlarını etkileyecek derecede görülebilir. Adet sancısı kanama oluşana kadar devam eder. Bu sancıyı azaltmak için ağrı kesici almak yerine adet söktürücü bitkiler almak daha faydalıdır. Şifa marketlerinde adet söktüren bitki karışımlarından oluşan çaylara sıklıkla rastlamak mümkündür.