Adet gecikmesine iyi gelen bitkiler

Adet Gecikmesi (Amenore)

Adet görme (Regl):
Ergenliğe ulaşmış bayanların, hamilelik dönemleri hariç 28 günde bir gördükleri vajinal kanamadır bu kanamanın nedeni, salgılanan kadın hormonları nedeniyle düşen rahiç iç zarıdır. Ayda bir görülen bu kanama döngüsüne siklus adı verilir. Kadınların vaktinde regl olmaları, sağlıklı olduklarının göstergesidir. Adet dönemlerinde bir çok hormonal değişiklik söz konusu olur, bazı kadınlarda duygusallık, sinirlilik, tatlı yeme isteği görülebilir.

Adet gecikmesi nedir?
Adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında tamamlamalı ardından yeni bir döngü başlamalıdır. Fakat adet görme döngüsü 35 günü aşıyorsa adet gecikmesi dediğimiz durum gerçekleşir.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?
Adet gecikmeleri birkaç günle sınırlıysa çoğu zaman önemli bir sorun yoktur. Ancak sürekli tekrarlayan bir soruna sahipsek muhakkak bir doktora danışmalı gerekli testleri yaptırmalıyız. Başlıca adet gecikmesi nedenleri şunlardır.
1-Beslenme sorunları (Anoreksiya, Bulimia)
2-Hamilelik kaygısı
3-Stres
4-Hastalıklar
5-Aşırı egzersiz
6-Cinsel aktivite
7- Hormonal faktörler
8- Mevsim değişimleri

Yukarıda sayılan nedenler her zaman adet gecikmesine neden olmaz ama adet gecikmelerinin önemli nedenlerindendir.

İki çeşit adet düzensizliği vardır. Kısa süren adet düzensizlikleri, uzun süren adet düzensizlikleri, kısa süren adet düzensizliklerinin muhtemel nedeni yukarıdaki maddelerden biri olabilir ama uzun süreli yani birkaç dönem süren adet düzensizliklerinde muhakkak doktora görünmekte fayda var

Cinsel hayatı aktif bir kadın olarak adet olmadığınızda ilk aklınıza gelen hamile olabileceğiniz şüphesidir fakat unutmayın hormonal durumlar, stres vb nedenlerden dolayı adetlerimiz gecikebiliyor. Bu sebeple hemen telaşa kapılmaya gerek yok en mantıklı yol hamilelik testi yaptırmaktır.
Not: Bunların dışında bir de erken adet görme durumu vardır 21 günden önce görülen adetler bu sınıfa girer ve hormonal dengesizlikten kaynaklanır.

Adet gecikmesine iyi gelen şifalı bitkiler:
Yüzyıllardır bilinen ve kullanılan adaçayı adet düzensizliklerini giderir ve rahim bölgesindeki stresi azaltır. Eğer adet dönemine kanamayı arttırmak istiyorsak havuç suyu içebiliriz ayrıca sıcak duş da kanamamızı arttıracaktır.

Sağlıklı günler dileğiyle!