Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancıları bazı kadınların korkulu rüyasıdır. Sadece sancı çekmek de değil, baş ağrısı, karın ve kasık bölgesindeki ağrılar, bel ağrıları tüm bunlar regl olunacağı gün yada bir gün öncesinde görülür. Kimi kadınlarda bu ağrılar görülmezken kimilerinde ise her ay şiddetli şekilde baş gösterir. Adet yani menstrüasyon döngüsü diğer adıyla regl döngüsü her ay bu ağrıları nedeniyle kadınların korkulu rüyası haline gelir. Sadece ağrılar da değil kimi bayanlarda depresyon, aşırı sinirlilik hali görülmesi, mide bulantısı ve kusma da oldukça yaygındır. Diğer taraftan sebepsiz terlemeler, sıkıntı basması da ayrı belirtilerdir. Tüm bu sıkıntılı belirtilerden sonra kan gelmesiyle birlikte rahatlama yaşanır. Fakat kimi bayanlarda ise kan gelse bile ilk gün boyunca ağrılar devam eder. Yazımızda bu ağrılara ne iyi gelir, bu ağrıları biraz olsun bitkisel olarak nasıl giderebiliriz, kendimizi nasıl rahatlatabiliriz bu konulardan bahsedeceğiz.

Adet Ağrısına Doğal ve Bitkisel Çözümler

Peki adet ağrısı nasıl geçer, bu sancılardan kurtulmak mümkün müdür? Tüm bu çekilen şiddetli ağrıları belki tamamen ilaç kullanmadan geçirmek kolay değildir. Fakat bazı yöntemlerle ağrılar hafifletilebilir. En başta yürüyüş, spor yapmak ağrılarınızın hafiflemesine sebep olacaktır. Fakat tabii ki sadece adet döneminde yürüyüş değil, genel olarak tüm ay boyunca düzenli yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca ayaklarınızı sıcak tutmak, vücudunuzu üşütmemek başlıca etkenlerdir. Mümkünse regl ağrınız olduğunda bir sıcak su torbası alıp sıcak suyu içine doldurup ayaklarınızın altına koyabilirsiniz. Ve tabii bazı bitkiler de ağrılarınızın, sancılarınızın geçmesine yardım edebilir.

Bu ağrılar için bitkisel çözümler mevcuttur. Birçok bitki ile size çok acı çektiren bu ağrılardan kurtulmanız mümkündür. Çeşitli bitki çaylarını karışım yaparak içebilirsiniz. Fakat bir bardak papatya çayı içmek ağrılarınızı hafifletecektir. Eğer çok şiddetli ağrınız oluyorsa henüz ağrılarınız başlamadan birkaç gün önce civanperçemi çayı içmenizi öneririz. Civanperçemi çiçek kısımlarını kaynayan suyun içine atıp demleyin. Çok geçmeden çayı fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Çünkü çok beklerseniz çayın tadı acı olmaya başlayabilir. Şifalı civanperçemi çayını sıcakken içine bal atıp tüketirseniz mutlaka faydasını göreceksiniz. Ayrıca soğan suyu ve safran bitkisinden elde edilen çayı tüketmeniz de şifa sağlayacaktır.

Tüm bu bitkileri karıştırarak da karışık bir bitki çayı elde edebilirsiniz. Karışık bitki çayı da ağrılarınızın kısa zamanda dinmesini sağlayacaktır. Bu bitkilerin karışımı aynı zamanda oldukça güçlü bir çay olacaktır. Eğer tüm bu bitkisel çözümler ağrılarınız için çözüm olmuyorsa ağrı kesici içip ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Peki Adet (Regl) Düzensizliği Nedir?

Regl düzensizliği de birçok kadının korkulu rüyasıdır. Düzensizlik sebebiyle ruhsal sıkıntılar, bunalımlar çekilir. Regl dönemi başlangıcı olması gerektiği halde başlamaması durumunda stres, sürekli gerginlik, hafif karın ağrıları, sancılar devam eder. Düzensizliklerin birçok nedeni olabilir. Başta günümüzün hastalığı stres, ilk nedendir. Bunun dışında gerginlik, kötü bir ruhsal dönemde olma, aşırı kilo alma veya bir anda aşırı kilo kaybı da düzensizlik nedenleri arasındadır. Uzun süren regl düzensizliği çekiyorsanız mutlaka bir doktora başvurunuz.