Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kötü beslenme, stres, uykusuzluk, güneşe fazla maruz kalma, alerji veya genetik yapı benzeri nedenlerden dolayı oluşan göz altı morlukları pek çok kişinin ortak sorunudur. Göz altı morluklarına iyi gelen bitkiler, bitkisel ve doğal yöntemlerin giderek popülerlik kazandığı günümüzde sıkça araştırılan konulardan biridir.
Bitkilere başvurmadan önce, yorgun ve hasta görünmemize sebep olan bu morluklardan kurtulmak için ilk önce bu şikayetin neden ortaya çıktığını anlamak gerekir. Örneğin alerji nedeniyle oluşan morluklardan, alerjiyi kontrol altına almadan kurtulmak mümkün değildir. Ne kadar pahalı kozmetik ürünler ya da özel bitkisel karışımlar kullanılırsa kullanılsın, morluklara neyin yol açtığına bağlı olarak bir iyileşme görülemeyebilir. Demek ki göz altı morluklarıyla mücadelede ilk adım bu morlukların sebebini araştırmak için bir cilt uzmanına görünmek olmalıdır.
Göz altı morlukları eğer aileden geliyorsa yani genetikse, sorunun çözümü her zamankinden zor olabilir. Göz altı kapatıcıları bu durumda en büyük yardımcınız olacaktır. Göz kremi kullanacaksanız kolajen, retinol, kafein, A, E ya da C vitamini içeren kremlere öncelik vermeniz tavsiye edilir.
Ve gelelim bitkilere. Bitkiler de çeşitli kimyasal maddeler içerirler ve böylelikle eğer hafifleyebilecek türde göz altı morluklarınız varsa, bu morlukların görünümünü azaltabilirler. Bitkilerin yan etkisinin olmaycağı yanlış bir bilgidir. Derinin oldukça ince olduğu göz çevresinde alerjik reaksiyon ya da tahrişlere karşı dikkatli olunmalıdır. Şimdi, genel olarak göz altı morlukları için sıkça önerilen bitkisel çözümlere bir göz atalım.
Maydanoz
Dünyaca ünlü Doktor Mehmet Öz‘ün kendi televizyon programında da söz ettiği bir karışım, şu ara oldukça revaçta. 3 yemek kaşığı maydanoz ile 2 yemek kaşığı yoğurdu mikserden geçirip elde edilen karışımı göz altlarınıza sürebilirsiniz. 15 ila 20 dakika arasında bir süre bekledikten sonra ılık suyla gözlerinizi durulamalısınız. Haftada bir kez bu karışımdan yararlanabilirsiniz. Maydanoz karoten, K vitamini ve C vitamini bakımından zengin, hem kılcal damarları hem de cildi güçlendiren bir bitkidir. K vitamini göz altına hücum eden kan akışını azaltarak, deri altından görünen koyu rengin açılmasını sağlar. Maydanoz aynı zamanda göz altındaki şişliği de alır.
Patates ve Salatalık
Patates ve salatalık mutfakta en çok bulundurduğumuz sebzeler arasındadır ve bu sebzeler aynı zamanda göz altı morlukları için de en çok önerilen bitkilerin başında gelir. Salatalığı dilimleyerek ve patatesi rendeleyerek göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Her iki bitkinin yatıştırıcı etkisi gözlere iyi gelir. Daha iyi bir sonuç elde etmek için salatalık ve patatesin suyunu çıkararak bir pamuk yardımıyla göz altına sürebilirsiniz. Bu karışımı durulamaya gerek yoktur, bütün gece kalabilir.
Salatalık göz altındaki damarların büzülmesine ve böylece daha az su tutmasına yardımcı olur. Patates ise sıvı nişasta ve katalaz adlı bir enzim sayesinde cildin renginin açılmasını sağlar.
Üzüm Çekirdeği
İnternette kısa bir araştırma yaptıysanız, üzüm çekirdeği yağının göz altı morlukları için en popüler çözüm önerilerinden biri olduğunu görmüşsünüzdür. Üzüm çekirdeği besleyici ve antioksidan madde bakımından son derece zengin bir içeriğe sahip olduğundan (E, C, D vitaminleri ve beta-karoten içerir) göz altı morluklarında etkili olabilen bir reçetedir. Hatta mağazalarda satılan pek çok cilt bakım ürününde üzüm çekirdeği ekstraktına rastlayabilirsiniz. Üzüm çekirdeği göz altındaki damarları güçlendirir, şişliği azaltır ve göz altı morluğu gibi ciltte yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallere karşı savaşta etkilidir.
Üzüm çekirdeği yağını kullanırken inceltilmesine gerek yoktur. Çeşitli araştırmalarda alerjik ciltlerde bile üzüm çekirdeğine karşı hassasiyetin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Üzüm çekirdeği yağını parmak uçlarınıza damlatıp, masaj yaparak göz altlarınıza sürebilirsiniz. Genellikle bir hafta sonrasında gözle görülür sonuçlar elde edilebileceği iddia edilir ama bu biraz da göz altındaki morlukların nedenine de bağlıdır.
Üzüm çekirdeğinin bu faydaları kapsül olarak satılan ürünler yoluyla da alınabilir. Ancak özellikle kan inceltici ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, ilaç kullananlar kapsül kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
Tatlı Badem Yağı
Yumuşatıcı ve nemlendirici etkisiyle tatlı badem yağı tüm cildiniz için olduğu gibi göz altlarındaki mor halkalar için de faydalı bitkisel yağlardan biridir. Üstelik yan etkisi olur mu derdi olmadan kullanılabilecek yağların başında gelir. Göz altlarında kuruluk, güneş ışınları ya da iltihap nedeniyle oluşan mor halkalara tatlı badem yağı iyi gelecektir. Badem yağı içerdiği yağ asitleriyle kuru cildin nemini dengeleyecek, K ve E vitamini desteği sağlayarak bölgeyi güçlendirecektir. Parmak uçlarınızla masaj yaparak sabah ve akşamları badem yağını göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.
Çaylar
Poşet çayların epey yaygınlaşmasıyla birlikte artık sadece bir kutu poşet çay alarak gözlerinizi dinlendirecek ve aynı zamanda dinçleştirecek bir doğl reçeteye kavuşmanız mümkün. Siyah ve yeşil çay başta olmak üzere papatya, kuşburnu, zambak, ıhlamur ve lavanta çayları göz çevreniz için faydalı olabilecek çaylardır. Seçeceğiniz poşet çay sıcak suda demlendikten sonra gözlerinize koymadan önce poşetin soğumasını beklemeyi sakın unutmayın. Yeşil çay poşetleriyle göz altlarına soğuk kompres yapılması en sık önerilen bitkisel reçetelerden biridir.