Meme Kanseri Bitkisel Tedavisi

Yapılan araştırmalara göre her 8 kadından birinde görülen meme kanseri bayanlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanserinin tedavisi mümkündür fakat erken dönemde teşhis edilmesi tedavinin başarısı anlamında önemlidir. Meme kanseri teşhisi için elle muayene ve doktor kontrolünün yanı sıra mamografi işlemi yapılmaktadır. Ailesinde meme kanseri hikayesi bulunanlar risk grubunda olduğundan düzenli doktor kontrolü önem taşımaktadır. Meme kanseri meme dokusundaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla oluşur. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin çekirdeklerinde hücre büyümesini kontrol altına alan genler bulmaktadır. Bu genler farklı sebeplerden dolayı bozulduğunda hücre çoğalması kontrolden çıkar ve fazla doku oluşur. Oluşan bu dokulara tümör denir. Dokulardaki hücrelerin yayılma eğilimi göstermesi kanserli tümör, olduğu yerde kalmasına selim tümör denmektedir.

Meme kanseri belirtileri

Memede bir bölgede ağrı,
Ciltte kızarma ve görüntü bozukluğu,
Elle dokunmada kitle hissedilmesi,
Memenin bir bölümünün şişmesi,
Meme başında ağrı ya da meme başının çökmesi,
Meme başında ve ciltte kalınlaşma,
Meme başından kanlı akıntı gelmesi,
Koltuk altında kitle
Meme kanserinde en sık belirti ele kitle gelmesidir, hastalar genelde bu kitleyi kendileri bulurlar. Bu belirtiler kanserin yanı sıra meme iltihabı ve meme kisti belirtileri de olabilir bu ayrımı ancak doktor gerekli tetkiklerden sonra yapabilir.

Meme Kanseri Nedenleri

Yakın akrabalarında meme kanseri hastalığı olanlar,
Östrojen hormuna fazla maruz kalma,
Hiç doğum yapmamış bayanlar,
35 yaş üstü doğum yapanlar,
Emzirmemiş bayanlar,
Erken adet gören ve geç menopoza giren bayanlarda,
Hormon tedavisi görenler,
Aşırı kilo,
Hareketsizlik ve sigara alkol kullananlar,
Selim meme rahatsızlıkları,
Radyasyon,
Yumurtalık, rahim ve kalın bağırsak kanseri olanlar.
Meme kanseri tedavisi günümüzde cerrahi olarak yapılmaktadır. Erken dönemde elle teşhis zordur. Diğer bir tedavi şekli ise kanserli dokuların öldürülmesi ve büyümesinin engellenmesidir. Şifalı bitkiler arasında bulunan civanperçemi meme kanseri bitkisel tedavi için çok yararlıdır. Bunun için iki su bardağı kaynar suya 10 gram civanperçemi konur ve 5 dakika demlenir. Aç olarak sabah ve akşam bu çay tüketilmelidir. Ayrıca kantaron çayı ve biberiye çayı da tedaviyi destekleyici amaçla kullanılabilir.