Abdestbozan Otu Faydaları

Abdestbozan otu, Gülgillerdendir. Nemli bölgelerde yetişir ve güzel kokan çiçekler açan bir bitkidir. Çiçeklerini Mart ve Nisan aylarında açar. Kırmızı, yeşil renklerde olan bu bitkiden boya yapımında da yararlanılır. Boyu 70 santimetreye kadar uzayabilen abdestbozan otu kökünün tadı acıdır.

Abdestbozan otu faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir,
Vücudun dinç kalmasını sağlar,
Mide salgılarına faydalıdır,
Ateş düşürücüdür,
Baş ağrılarına iyi gelir,
Göğüs ağrılarını giderir,
Öksürüğü keser,
Boğmacaya faydalıdır,
Çıbanların çabuk geçmesini sağlar,
Burun kanamasını keser,
Bademcik iltihabını giderir,
Mide yanması şikayetlerini giderir,
Bağırsak gazlarının yatılmasını sağlar.
Abdestbozan otu özellikleri arasında en çok ağrı kesici ve ateş düşürücü faydaları öne çıkmaktadır. Bitkisel tedavi için köklerinden ve yapraklarından faydalanılmaktadır.

Şifalı bitkiler arasında abdestbozan otu meyveleri sonbaharda olgunlaşmaktadır. Meyveleri kahverengini alır. Türkiye’de Akdeniz ve Ege’de yüksek ormanlarda yetişmektedir. Abdestbozan otu bileşiminde uçucu yağlar ve saponin maddesi bulunur.

Abdestbozan otu doğal aspirindir. Yapraklarından salata yapılırken, köklerinden elde edilen çay iltihabı kurutmaktadır. Genelde abdestbozan otunun kökü kurutulur. Kurutulan kökler un haline getirilir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı kadar konularak en az 10 saat bekletilir. Bu çaydan günde iki bardak içilebilir. Bademcik iltihabına karşı ise 200 ml suya yani bir bardak kaynar suya iki yemek kaşığı konularak demlenir. Soğuduğunda gargara yapılır.

Abdest bozan otundan boya sanayinde de faydalanırken genelde bu bitkiden siyah boya elde edilmektedir. Farklı çaylarla birlikte hazırlanabilir. Papatya çayı, anason çayı gibi bitkisel çaylara eklenerek de etkisi arttırılabilir. Sürekli baş ağrılarını dindirmek için kökünden elde edilen su her gün tüketilebilir. Fakat günde iki bardaktan fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Bu nedenle sabah ve akşam olmak üzere iki defa içilmesinde fayda vardır. Her gün bir bardak tüketildiği takdirde mide yanmalarını, öksürüğü giderir ve balgam söker. Ayrıca vücuda enerji vererek kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Kökünden elde edilen su ateşli hastalarda bir bardak içirilerek tedavi edilebilir.