Acı Baklanın Faydaları

Acı bakla halk arasında delice bakla, termiye veya Yahudi baklası olarak da bilinmektedir. Acı bakla özellikleri hakkında bilgi verilecek olunursa; ilk olarak yapraklarının el şeklinde ve aynı zamanda oldukça parçalı olduğunu söylemek mümkündür. Bununla beraber çiçek veren bir bitkidir ve çiçeklerinin rengi beyazdır. Aynı zamanda boyu ise yaklaşık olarak 1 metreye kadar gelişme ve uzama imkânı bulur.

Acı bakla suyu genellikle halk arasında oldukça bilinmekte ve içilmektedir. Bu bitki yüzyıllardan beri insanlar arasında her derde deva olan bitkilerin başında gelmektedir. Doğanın çeşitli mucizelerinden biri olan bu bitkiyi doğru şekilde kullanmak ve yine doğru şekilde kendisinden faydalanmak gerekir. Aksi halde her şeyin bir yan etkisi olduğu gibi bu bitki için de kötü sonuçlarla karşılaşmak mümkündür.

Acı baklanın faydaları

İdrar yapmakta zorluk çeken kimseler için idrar arttırıcı ve rahatlatıcıdır.
Bağırsakta meydana gelen parazitler için kesin çözümdür. Parazitlerin dökülmesine ve ölmesine yardımcı olur.
Şeker hastaları için özellikle suyu tüketilirse, şekeri eskiye nazaran daha dengelenmiş ve kontrol altına alınmış olur.
Regl dönemini sancılı geçiren kadınlarımızın kanamasını arttırır ve kolaylaştırır.
Doğum sonrasında kadınlarda meydana gelen akıntıları azaltır ve yavaşlatır.
Acı bakla tohumundan yapılarak elde edilecek olan lapa ise kişilerin derilerinde meydana gelen çeşitli lekelere ve yaralara iyi gelir, deriyi iyileştirerek tedavi eder.
Tohumları oldukça acı olan bu bitkinin öncelikli olarak tohumlarından kurtulmalısınız. Bunun için ilk olarak bitkiyi kaynatınız ve tohumlarını dökünüz. Tohumlardan sonrasında derinizi için kullanmak üzere bir lapa hazırlayabilirsiniz. Kabuğu soyulan acı baklanın taneleri yenilebilir.

Bitkisel tedavi kolunda birbirinden çeşitli ve değişik, daha öncesinde hiç denk gelmediğiniz veyahut duymadığınız bitkiler kullanılır. Şifalı bitkiler doğada bizler için keşfedilmeyi bekleyen değerli hazinelerdir. Doğa eczanesi bizlere kapısını sonsuza kadar aralayarak bunları insanlığın hizmetine sunmuştur. Bilirkişilerce bu bitkilerin keşfedilmesi ve insanlar için yararlı hale getirilmesi önemli bir çalışma alanıdır.