Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Yemeklerin içine tat verilmesi, iştah açması için çeşitli baharatlar ilave edilir. Bu baharatlar yemeklere hem lezzet kazandırır hem de yemeğin daha iştahlı yenilmesine yardım eder. Sadece baharatlar değil, yemeğin yanında hazırlanan salatalar da yemeklerin daha da iştahla tüketilmesine katkıda bulunur. Salatalarla birlikte acı biber, turşu gibi çeşitli yiyecekler de bol bol tüketilir. Özellikle acı biberler kimi yemeklerin içine ilave edilirken kimi yemeklerin yanında salatalara doğranır. Ülkemizde genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde acı biber bolca yetiştirilir ve hemen hemen her yemeğin içine eklenir yada yanında yenir. Bu bölgelerde isot adı ile kullanılır.

Acı biber çiğköfte, nohut, fasulye, kısır gibi yiyeceklerin içinde bolca kullanılır. Küçük tombul şekilde olanlar da turşu olarak sık sık tüketilmektedir. Tabii acı sivri biberlerin yemeklerin yanına tat katması dışında sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

Acı Biber Faydaları Saymakla Bitmiyor
Sadece ülkemizde değil Meksika, Hindistan gibi dünya ülkelerinin mutfaklarında da bolca kullanılan acı biberler birçok hastalığı da önler. B6, C ve E vitaminlerini içermesi sebebiyle de oldukça faydalıdır. Bazı insanlar ağızlarının yanmasından şikayet etse de bu şifalı biberleri tüketmekten geri kalmaz. İşte acı biberin faydaları:

Kırmızı acı biberlerin likopen maddesini içermesi sebebiyle hücreleri korur.
Antioksidan özelliği vardır ve birçok hastalığı önlemeye yardım eder.
Prostat kanseri gibi kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Kansere yakalanma riskini azaltır.
Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan kişiler bolca bu biberlerden tüketmelidir. Acı olan bu biberler yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır ve vücuda demir alınmasına yardım eder.
B6 vitamini ve magnezyum içermesi sebebiyle uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk sorunu olan kişiler bolca acı biber tüketmelidir.
Kolesterolü düşürücü etki yapar. Kolesterol seviyesini dengeye getirir.
Beyin için de faydalıdır. Unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir.
Depresyona da fayda sağlar. Ruhsal sağlığa iyi gelir.
Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır.
Dolaşım sistemine fayda sağlar.
Yaşlanma karşıtıdır, erken yaşlanmayı önler.
Acı biber kolay kilo verilmesine yani zayıflamaya da fayda sağlar.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kan kanseri yani lösemi hücrelerinin yayılmasını engeller. Birçok kanser türünü önleyici etkisi vardır.
Kalp için de oldukça faydalıdır. Acı biber kalp dostudur. Kalp hastalıklarının engellenmesine yardım eder. Kalp krizi riskini de azaltır.
Kan basıncını düzenler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kabızlığı önler ve sindirim sistemini rahatlatır.
Akciğerlere de fayda sağlar. Akciğer kanserini önleyici etki yapar.
Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların önlenmesine yardım eder.
Acı Biberi Kimler Tüketmemelidir?

Mide rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle bu biberlerden tüketmemelidir. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları için oldukça zararlıdır. Midede daha çok yanmaya ve ağrıya sebep olur. Acı biber ayrıca hemoroid yani basur şikayeti olanların da acı yiyeceklerden uzak durması gereklidir.