Adaçayı Faydaları

Adaçayı (Salvia)

Adaçayı yabani olarak dağların tepe kısımlarında yetişir. Açık yeşil renkli, uzun yapraklı ve keskin koludur. Genelde Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açtığında toplanıp kurutulmaktadır. Ayrıca taze yeşil yaprakları da kullanılabilmektedir.

Adaçayı özellikleri arasında en belirtin olanı bağırsak gazlarını gidermesidir. Düzenli sindirim sistemi için çok faydalı bir bitkidir.

Adaçayı Faydaları

Mide ve bağırsak gazlarını giderir,
Sindirim sistemini düzenler,
Mide bulantısını dindirir,
Kan dolaşımını hızlandırarak, vücuda enerji verir,
Astım rahatsızlıklarına iyi gelir,
Dişleri güçlendirir ve rengini açar,
Sakinleştirici özelliğe sahiptir,
Sinirsel titremelere iyi gelir,
Stresi yok eder,
Soğuk algınlığını iyileştirici özelliğe sahiptir,
Menapoz sıkıntılarını azaltır,
Adaçayı ile gargara yapıldığında boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına iyi gelir
Adaçayı demlenerek tüketilen bir bitkidir. Bu bitkiden sadece çay olarak değil aynı zamanda çorbalara koku vermede de kullanılır. Adaçayı banyo suyuna eklenerek bu suyla duş alındığında kan dolaşımını hızlandırarak vücuttaki yorgunluğu giderir. Yemeklerden sonra içildiği takdirde hazmı kolaylaştırır. Adaçayı sahip olduğu antiseptik özelliği ile vücuttaki iltihabı söker. Bitkisel tedavi yöntemlerinde çok kullanılan Adaçayı aynı zamanda koku giderici olarak da kullanılabilir. Özellikle ayak kokularına birebirdir. Ufak bir leğene demlenen adaçayı konulur ve ayaklar bu suda 20 dakika bekletilir. Adaçayı ayakta bulunan mantara sebep olan bakterileri yok ederken böylece ayak kokusunu da gidermektedir.

Şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahip olan Adaçayının demlenme tekniği önemlidir. Kesinlikle kaynatılmamalıdır. Kaynatıldığında zararlı toksinler açığa çıkar bu da faydadan çok zarar getirir. Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra içilir ya da losyon olarak kullanılır. Adaçayı tüketimi güçlü etkisi nedeniyle sınırlıdır. Günde en fazla 3 fincan içilmelidir. Fazla tüketilmesi sonucunda kişinin tansiyonu yükselir. Ayrıca fazla tüketildiğinde erkeklerde cinsel problemlere sebep olabilir.

Adaçayı aynı zamanda tütsü olarak da kullanılır. Bir tutam Adaçayı ocakta yakılır ve güzel kokulu dumanından faydalanılabilir. Adaçayı her açıdan çok faydalı bir şifalı bitkidir. Adaçayından demlenerek hazırlanan losyon cildin temizlenmesine yardımcı olur.