Adam Otu Faydaları

Abdüsselam otu, adem otu, insan otu gibi farklı isimlerle de karşılaşılmasına rağmen halk arasında yaygın olan adam otu ismi benimsenmiştir. Dolgun kazık köklerinin insan gövdesiyle kol ve bacaklarını andırması sebebiyle bu ismi almıştır. Patlıcangiller ailesinin bir üyesidir. Zira büyük ve etli kazık kökleri tıpkı patlıcan gibi dolgun bir görüntü verir. Rozet yapraklarının arasında genelde mavi, beyaz, kırmızı ve mor renklerde çiçek açan adam otu, bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan bir çok şifalı bitki aksine kötü bir kokuya sahiptir.

Eczacılıkta, özellikle de ilaç yapımında kullanılan adam otu, görünüşü sebebiyle bir çok batıl inanışa sebebiyet vermiştir. Şifalı bitkiler arasında, batıl inanışlara belki de en çok konu edilen ottur. Köklerinin insana benzemesi dolayısıyla özellikle eski Mısır’da ve orta çağ Avrupası’nda pek çok kez büyücülük faaliyetlerinde kullanılmıştır. O zamanlarda bitkinin köklerinin, sahtesi yapılacak kadar değerli olduğu da bilinmektedir. Ancak bu gibi kötü bir ünün yanı sıra, adam otundan Antik Yunan ve Roma’da iksir yapımında faydalanıldığını da belirtelim. Söz konusu adam otu iksirlerinin o zamanlarda aşık ettiğine, parayı çoğalttığına ve kısırlığa iyi geldiğine inanılmaktaydı. Musevilik geleneğinde ise adam otunun cennette yetiştiğine inanılır.

Adam otu özellikleri bu tarz farklılıklar arz etmekle birlikte, bitkinin faydaları hiç de azımsanacak gibi değildir. Özellikle şifalı bitkiler arasındaki yerini bu faydalar sebebiyle haklı şekilde almıştır. Adam otu faydaları arasında, ilk etapta;

Cinsel isteği artırmaya yardımcı etkisi,
Uyuşturma düzeyince ağrı kesici, yatıştırıcı olması,
Halsizlikten kurtulmayı kolaylaştırması,
Egzama benzeri deri hastalıklarının tedavisinde kullanılması,
Kabızlığa karşı güçlü bir ishal yapıcı olması,
Göz bebeklerini büyütücü özelliği olması,
Spazm giderici niteliği bulunması sayılabilir.
Ülkemizde özellikle güney bölgelerle birlikte Ege’de kendiliğinden yetişen ve sıklıkla rastlanabilen adam otu, tüm bu sayılan faydaların kaynağı niteliğindedir. Ancak bu faydaların yanında, zehirli olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu sebeple sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için profesyonel bir danışmadan faydalanmak önemlidir.