Ahlatın Faydaları

Ahlat, gülgillerden doğada kendiliğinden yetişen yabani armuttur. Halk arasında yaban armudu veya çakal armudu olarak da bilinen bu bitki, her iklimde yetişebilmektedir. Genelde kurak, ormanın içerisinde ya da bozkırlarda yaygın olarak yetişmektedir. Yetiştikleri yerin iklimine bağlı olarak 9 metreye kadar uzayabilirken genelde kısa bir ağaçtır. Ahlat ağacı yaprakları tüylü ve dardır. Yaprak rengi ise gridir. Kışın sonlarına doğru çiçek açarken yaz aylarında meyveleri yenilebilecek derecede olgunlaşmaktadır.

Ahlat ağacı, dikenlidir ve meyveleri kabız yapar. Ayrıca filizleri zehirli böcek sokmalarında faydalıdır. Ayrıca ağaca armut aşılanabilmektedir.

Ahlat içerisinde, C vitamini, B1 vitamini, karoten, pektin ve asitler bulunur.

Ahlatın faydaları

Vücutta alkolitleri düzenler,
Sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunur,
İdrar sökücüdür,
İdrar yollarını temizler,
İshali keser,
Zehirli böcek ve hayvan sokmalarında zehrin işlevini kaybetmesini sağlar,
Kalp fonksiyonlarını güçlendirir.
Ahlat yaprakları kaynatılır ve elde edilen su içilir. Bu su yapraklarında bulunan birçok etkin madde sayesinde idrar yolları enfeksiyonu ve rahatsızlıklarını gidermektedir. Ayrıca ishali gidermek amacıyla yaban armudu yani ahlat sıcak suda öncelikle haşlanır ve elde edilen su içilir. Zehirli böcek sokmalarında filizler dövülür ve ısırılan bölgeye konur ve bağlanır. Ahlat meyvesi yoğurtla karıştırılarak yendiği takdirde kalbe iyi gelmektedir.

Bitkisel tedavi için ahlat tüketimine dikkat edilmelidir. Çok fazla yendiğinde kabızlık yapabilmektedir. Ayrıca aç karnına yendiğinde kişiye rahatsızlık verebilir.

Şifalı bitkiler arasındaki ahlat yemişi ayrıca ağacına armut aşılandığı takdirde armut meyvesi de elde edilebilen bir ağaç türüdür. Bunun yanı sıra ahlat taze ya da kurutulmuş bir şekilde yenilebilir. Ahlat meyvesi beyaz ve siyah renkli olabilir. Ahlat ağacı her ülkede ve coğrafi bölgede yetişebilen bir ağaç türüdür.

Ahlat ağacı sadece yemişleri ile değil aynı zamanda yaprakları ile de faydalıdır. Yaprakları filizleriyle birlikte dövüldüğünde zehirli haşere sokmalarında fayladır. Bunun yanı sıra yapraklarından elde edilen çay idrar yollarını ve böbreklerin temizlenmesini sağlamaktadır.