Ahududunun Faydaları

Ahududu aynı zamanda Frambuaz olarak da bilinen oldukça lezzetli bir meyvedir. Bu meyve özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen ve sevilen yemiş arasındadır. Bitkisel tedavi alanında ise oldukça popüler olan ve tercih edilen meyveler arasında yer alır.

Şifalı bitkiler arasında kendine yer bulan bu yemişin faydaları da lezzeti kadar güzeldir. Frambuaz hem alternatif tıp alanında kullanılmaktadır hem de evlerde annelerin vazgeçilmez meyvesi olarak kendine yer bulmaktadır. Özellikle yemiş olarak veya reçel olarak pek çok evde tercih edilmekte ve tüketilmektedir.

Ahududu genel özellikleri itibari ile ilk olarak Gülgiller familyasından olduğunu belirtebiliriz. İçerisinde insan vücudu için oldukça önemli olan A, C ve E vitaminlerini barındıran bu değerli meyve, insan sağlığı için son derece yararlıdır. Bu vitaminlerin yanında aynı zamanda folik asit vitaminlerini de barındırması açısından önemlidir. Daimi olarak meyve veren ve sürekli olarak bulabileceğimiz türü ile aynı zamanda yaz döneminde yetişen ticari türü olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Meyve olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda reçel veyahut şurup olarak da kullanılması tercih edilen seçenekler arasındadır. Ahududu yaprağı ise kişilerin tercihine göre taze ya da kurutulmuş olarak çay yapımında veya soğuk meşrubatlarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Ahududunun faydaları

Öncelikli olarak bu meyvenin doku ve damar büzücü etkisi vardır.
Kadınlarda sıklıkla karşılan akıntı sorununa karşı da birebirdir. Beyaz akıntının kesilmesine yardımcı olur.
Kendini bitik, halsiz ve yorgun hisseden kişilerce kullanılması faydalıdır. Bu kişiler için adeta kendilerine dinçlik, enerji ve güç veren bir tonik görevini üstlenmektedir.
Kadınlarımızın regl döneminde yaşamak zorunda kaldıkları sancıyı en aza indirir ve aşırı kanaması olan kadınlarda bunu yavaşlatır. Yine bununla beraber regl dönemimin düzensizliğinden dert yanan kadınlarda adet döneminden kaynaklı olan kanamayı düzene sokarak rutine oturtur.
Hamile kadınların doğumunu kolaylaştıran yemişlerin başında gelmektedir. Ancak tesirinin tam olarak görülebilmesi için hamilelik döneminin en başından sonuna kadar düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
Ateşli hastalık geçiren kimseler için terletici ve ateş düşürücü etkisi vardır. Kişinin ferahlamasına ve serinlemesine yardımcı olur.
Kışın çoklukla rastlanan bademcik ve boğaz şişkinliklerine birebirdir. Enfeksiyonlar için kesin çözümdür.
Ağız içerisinde meydana gelen parazitlenmelere ve diş eti hastalıklarına karşı da yenilmesi tavsiye edilir.