Akdikenin Faydaları

Genellikle ABD’nin Alaska’ya uzanan doğal kesimlerinde yetiştirilmekte olan akdiken, küçük ağaçlardan ya da büyük bir çalıdan oluşmaktadır. 20 ile 25 santim arasında değişen boyu ve kalın gövdesi ile renkli yapraklarda oluşan bu bitkinin meyvesinde siyah, bordo ve mor gibi renkler bulunmaktadır.

3 tohum veren akdikenin bağırsaklar üzerindeki etkileri doktorlar tarafından da kanıtlanmıştır. Kalp ve yumurta biçimde gözlemlenen yaprakları ile yazın açan çiçekleri sayesinde mayhoş bir tada sahip olan akdikenin çiçekleri yaprakların dip bölgelerinden çıkarılmakta ve demet halinde ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmaktadır. Ülkemizde Kuzey Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmekte olan akdiken, bahçelerin ve parkların süslemelerinde tercih edilen, dağlık yerleri seven, faydalarıyla meşhur, doğal bir bitkidir.

Akdikenin faydaları

Akdiken içeriğinde bulunan laksatif nedeniyle bağırsak üzerinde etkili bir yumuşatıcı özelliği taşımakta, uzun süreli kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Kolonoskopi işlemi öncesinde bağırsakları temizleme amacıyla da kullanılan akdikenin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Basur rahatsızlığını ortadan kaldıran bu bitkisel tedavi yönteminin kullanım süresinden önce 1 yıl kadar bekletilmesi gerekmektedir.
Bal ile karıştırılması halinde özellikle kışın meydana gelen boğaz rahatsızlıklarını ortadan kaldıran akdiken, gargara yapılarak kullanılabilmektedir.
Sarılık hastalığı üzerinde etkin bir tedavi unsuru oluşturan akdikenin genellikle ileri yaşlarda görülen kalp rahatsızlıkları üzerinde de faydaları bulunmaktadır.
Akdiken tohumu doğal yöntemler ile kilo verme süresini artırarak vücudu fit bir görünüme ulaştırma, zayıflamak için gerekli metabolizma faaliyetlerinin oluşmasını sağlamaktadır.
İçeriğindeki C vitamini nedeniyle kış hastalıklarının oluşum süresini kısaltan akdiken şifalı bitkiler içerisinde yer alması nedeniyle grip ve nezle için iyi bir antibiyotik etkisi yaratmaktadır.
Akdiken bitkisinin yapraklarında bulunan tedavi edici özellik, kanamanın oluştuğu bölgelere konularak oluşan hasarı en aza indirmektedir.
Akdikenin suyunun sıkılması halindeki kullanımı cilt üzerinde oluşan kabarıklıklar ve siğil gibi olumsuz faktörleri ortadan kaldırmakta, cilt sağlığını yenileyerek pürüzsüzleştirmektedir.
Akdiken çayı boğaz içerisinde meydana gelen iltihapları sökerek ağrı oluşumunu engellemekle bilinmektedir.
Akdikenin güçlü bileşenleri, belirli bir dozun aşımı sonrasında karın ağrısı oluşturabilmektedir. Bu nedenle bitkinin tüketiminde doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.