Alıç Faydaları

Alıç dünyanın pek çok ülkesinde yetişen meyveli bir bitkidir. Meyveleri doğal tüketim içinde kullanılmaktadır. Ayrıca çiçeği, sapı ve meyveleriyle de ilaç üretiminde kullanılmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz’in gür ormanları içinde yetişmektedir. Diğer adı da Adi Alıç olan bu bitki günümüzde özellikle besin takviyesi için kullanılan ürünlerin içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesindeki ilaç firmaları da bu ürünü kullanarak çeşitli ilaçlar yapmaktadır.

Alıç yaprağı bitkinin doğal besin desteği ve ilaç olarak kullanılmasında en çok tercih edilen bölümüdür. Yeşil ve sağlıklı mineraller barındıran yaprak özellikle adenin ve guanin içermesiyle dikkat çekmektedir. Bitkinin tamamı kullanılarak geliştirilen ilaçların temel kaynağının yaprak olduğu bilinmektedir.

Alıç çayı bu bitkinin gündelik tüketimde en çok tercih edilen halidir. Yaprak, sap, meyve ve çiçekleri kullanılarak hazırlanan çay dünyanın en sağlıklı içecekleri arasındadır. Faydası kalp ve damarın işlevli hale gelmesinden başlayarak diyabet hastalıklarının tedavisine yardımcı olmasına kadar geniş bir skalada değerlendirilmektedir. Çayın yapılışı diğer bitki çaylarının aynısıdır. Suyla birlikte bitki kaynatılarak çay elde edilmektedir.

Alıç sirkesi de tutulan bir ürün olarak mutfaklarda yer almaktadır. Sirke alternatiflerinin aksine çok daha lezzetlidir. Hafif ekşi yapıya sahip olan meyveden elde edilen sirkenin akciğer ve göğüs hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu özelliğiyle standart sirkelerden ayrı olarak besin takviyesi amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca gayet lezzetli bir ürün olduğu da göz önüne alınırsa kullanılması gayet faydalı olacaktır.

Şifalı bitkiler başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde tüketilmektedir. Alıç ağacı adı verilen bitkinin de aralarında olduğu çok sayıda bitkinin dünyayı kasıp kavuran hastalıklara nihai çözümler ürettiği bilinmektedir. Hatta çoğu hastalıkların eski insanların aksine modern insan tarafından bu bitkilerin dışlanmasından doğduğu da söylenmektedir. Bu yüzden bu yazıda kısaca Alıç faydalarına değinmek yararlı olacaktır.

Alıç Faydaları

Alıç kan basıncının dengelenmesini sağlamaktadır. Kalbin kasılmalarını düzenleme, atar damar ve toplar damarların işlerliğini optimize etme yollarıyla bu fayda sağlanır. Bu kullanım alanı bitkinin en sık kullanım alanını oluşturur.

Kronik kalp yetmezliği sendromu tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır. Çeşitli uluslar arası bağımsız kuruluşlar bitkinin faydasını kayıt altına almıştır.

Bitkinin tüketilmesi damar sertliği ve kalp krizi risklerini minimize eder. Bu da kalp sorunu olanların bitkiyi tercih etmesine neden olur.