Aloe Vera Faydaları

Bitkisel tedavi binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Yerini bugün büyük ölçüde modern tıbba bıraksa da; sentetik maddelerden kaçınmaya çalışan pek çok insan, doğal yolla tedavi edebilecekleri hastalıkları için bitkisel yöntemlere başvurmaktadır. İnsanların tedavi amaçlı başvurdukları şifalı bitkiler arasında en çok başvurulanlardan biri de aloe veradır. Yaklaşık dört bin yıldır şifa amaçlı kullanıldığı bilinen aloe veranın anavatanı Afrika olmakla beraber, daha çok sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu nedenle kaktüse benzeyen aloe vera, etli ve kalın yapraklıdır.

Enzimler, vitaminler, amino asitler ve mineraller içeren zengin yapısıyla, bugün pek çok tıbbi araştırmaya konu olan aloe vera, ilaç sektöründe de çokça kullanılan bir bitki haline gelmiştir. Aloe veranın farklı özelliklere sahip kabuk ve kabuğun içinde yer alan sıvı kısımı iyileştirici özelliklerini göz önüne alırsak, ayrı ayrı incelemekte yarar var. Nitekim Dünya Sağlık Örgütü’nün seçilmiş tıbbi bitkiler monografında da, kavram karmaşasının önüne geçmek için aloe ve aloe vera jeli olarak iki ayrı başlıkta incelenmektedir. Kabuk kısmının suyunun uçurulması yoluyla elde edilen kısma aloe denirken, yaprağın içinde bulunan sıvı kısma ise aloe vera jeli adı verilmiştir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar sayesinde 160 bileşeni bulunan aloe vera, bazıları bilimsel olarak kanıtlanamamakla birlikte pek çok alanda şifa amaçlı kullanılmaktadır.

Aloe Vera Faydaları

Vücut direncini arttırır.
İçindeki anti- bakteriyel ve anti- viral etmenler sayesinde vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur.
Güneş yanıklarını ve ciltte oluşan yaralarında etkilidir.
Egzama, deri iltihabı gibi cilt hastalıklarında rahatlama sağlar.
Hücreleri canlandıran aloe vera, deri dokusunu onarır, ciltte canlanma sağlar, saç dökülmesini azaltır.
Kabızlık, reflü gibi sindirim hastalıklarında etkilidir.
Astım, bronşit gibi hastalıkların etkilerini azaltır.
Belirtilen tüm faydalarının yanında, kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek yan etkileri de göz önüne alınıp, kullanılırken mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Aloe veranın faydalarını görmüş olacak ki, Christopher Columbus bile şöyle demiştir;

“Dört bitki insan sağlığı için vazgeçilmezdir: Buğday, üzüm, zeytin ve aloe vera. İlki insanı besler, ikincisi ruhunu yükseltir, üçüncüsü ona ahenk verir, dördüncüsü iyileştirir.”