Ananasın Faydaları

Ananas anavatanı Güney Amerika olan ananasgiller familyasından sıcak iklimlerin bir bitki ve meyveden oluşur. İri bir meyveden oluşan ananas hoş kokulu ve lezzetlidir. Görünümü iri bir çam kozalağını andırır. Tropikal iklimlerin meyvesi olduğu için daha çok Fildişi Sahili, Gana, Tayland, Malezya, Costa Rica gibi ülkelerde yetişir. Ananas meyve olarak tüketilebilir, aynı zamanda ananas suyu olarak içilebilir, salatalara, yemeklere katılabilir ve dekoratif amaçlarda kullanılabilir. İnsan vücudu için faydalı vitaminler ve minerallerle dolu bir meyvedir. Buzdolabında saklanması uygundur. Ananas çok yıllık bir bitki olup, humusça zengin topraklarda, bolca sulanarak yetiştirilir. Ortalama 4 yıl boyunca ürün verebilir. Daha sonra sökülüp, yeniden dikilmelidir.

Ananas alınırken dikkat edilecek husus geniş ve taze olmasıdır. Dış yüzeyi canlı, yaprakları taze ve yeşil olmalıdır. Kokusu da tazeliğinin belirtisi olarak kabul edilir. Genişliği ne kadar fazla ise yenilebilir kısmı o kadar fazla olur. Olgunlaştıktan sonra toplandığı için, bekletilmeden tüketilmesi tavsiye edilir. Olgun bir ananası bıçak yardımıyla kolayca soymanız mümkündür.

Ananasın faydaları şunlardır.

Ananasın en önemli özelliği sindirime yardımcı olmasıdır. En ağır sindirilen kırmızı eti rahatlıkla sindirebilmeye yardımcı olur.
Mide ve bağırsak hareketlerini düzene sokarak, hareketlenmesini sağlar.
Vücuttaki yağ oranının düşürülmesine yardımcı olduğu için, zayıflama konusunda etkilidir.
Yüksek miktarda B ve C vitamini içermesi cildi güzelleştirir, yeniler, tırnakların ve saçların sağlıklı olmasını sağlar.
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olur, aynı zamanda stresi azaltır.
Nezle belirtilerinin önlenmesi açısından faydalıdır.
Yaraların iyileşmesini sağlar.
İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, vücutta ödem oluşmasının önüne geçer.
Tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur
Koroner kalp hastalığının önlenmesinde faydalıdır.
Kemik ve eklem kireçlenmelerine karşı koruyucudur.
Bromelain enzimini bol miktarda içerdiği için kanser oluşumunu önlemedeki etkisi yapılan deneylerle de ispatlanmıştır.

Şifalı meyveler içerisinde oldukça faydalı olan ananas, bitkisel tedavi amaçlı kullanılacaksa ölçülü tüketilmeli, uzman yardımı alınmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçları kullananların tüketmemesi uygundur. Ülkemizde de bol miktarda tüketilmeye başlanmış bir meyvedir.