Anasonun Faydaları

Anason Doğu Akdeniz bölgesi başta olmak üzere benzer iklim şartları taşıyan dünyanın hemen her yerinde yetişen bir bitkidir. Maydanoz ailesine ait olan bu bitki yaprakları ve dallarıyla da ilgi çekici özelliktedir. Tarihin eski dönemlerinden beri pek çok alanda kullanılan bu bitki günümüzde alkollü içecekler, besin destek ürünleri, hayvan mamaları, sağlık merkezleri ve çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Anason bitkisi genellikle alkollü içkilerle anılır. Ancak anason içine katılan içecekte bir aromadan başka bir şey değildir. Yani içkinin yarattığı etkiyi asıl olarak sağlayan ürün bu değildir. İçinde bulunan Anethol suda çözünen bir maddeden başka bir şey değildir. Suyla karışması suyun sıvıya beyaz bir renk kazandırmaktadır. Bu da özellikle rakıda görülmektedir.

Anason bitkisinin kendi başına kullanımı dinen caizdir. Doğada yetişen her hangi bir üründen bir farkı yoktur. Bu yüzden alkollü içki maddesi olmasına yönelik gelişen ön yargıların bir dayanağı yoktur. İçeriğinde bulunan maddelerin sağladığı yararlar göz önüne alındığında bu maddeye ihtiyaç duyulduğu halde kullanmamak doğru olmayacaktır.

Bitkisel tedavi yöntemleri içinde sıkça kullanılan bu bitkinin kullanılmadığı alan neredeyse yoktur. Pek çok hastalığa iyi gelmesinin yanı sıra kullanımından doğan rahatlık sebebiyle bile tercih edilmektedir. Bu gün endüstriyel üretim pek çok çayın içinde de bu madde bulunmaktadır. Özellikle ekinezya çayını üreten çay firmaları içeriğinde bolca anason kullanmaktadır.

Şifalı bitkiler arasında kullanılan anason yüzlerce yıldır yiyecek ve içeceklere de dahil edilmektedir. Özellikle doğu ve Yunan kültürleri içinde bu bitkiden elde edilen maddelerin kullanım alanları bir hayli geniştir. Çeşitli endüstriyel faaliyetlerin de hızlanması sonucu bu gün dünyanın pek çok ülkesinde bu madde tüketilmektedir. Buna bağlı olarak çeşitli yetiştiricilik faaliyetleri de hız kazanmıştır.

Anasonun kullanım alanları içinde en yaygın biçim bu bitkinin çayının yapılmasıdır. Anason çayı düzenli olarak tüketildiğinde aşağıda yer alan faydaların bir çoğunu sağlamaktadır. Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Sadece bazı durumlarda hafif bir uyuşukluk verdiği tespit edilmiştir. Bu da aşırı kullanımda gözlenen bir etkidir. Tamamıyla faydalı bir doğal ürün olarak insanlığın kullanım alanı içindedir.

Anasonun Faydaları

Kan dolaşımını arttırarak vücudun zinde olmasını sağlar.
Damarlardaki ve kalpteki sorunların giderilmesini sağlar, kalbi güçlendirir. Bu da kalp krizi risklerini azaltır.
Cinsel gücü arttırır. İsteksizlik ve ereksiyon sorununu giderir.
Adet düzenini sağlamaktadır. Adet ve hamilelik sancılarını azaltır. Ancak bu dönemlerde kullanılmamalıdır.
Öksürük ve akciğer rahatsızlıkları için faydalıdır.