Andız Otu Faydaları

Andız otu, bileşikgiller ailesinin bir üyesidir. Kimi yerlerde ismi, balgam otu veya at gözü diye de geçmektedir. Uzun ömürlü, otsu bir bitki olan andız otu, parlak sarının yanında sarı turuncu renklerde çiçeklere sahiptir. Kalın bir kökü olmasının yanında büyük, geniş, yumuşak yapraklara sahiptir. Sulak, nemli ve rutubetli yerleri seven bitki, otsu olmasına rağmen genellikle 2 metre civarında bir boya ulaşabilmektedir. Ayrıca bol güneşli alanlarda da rahatça yetişebilmektedir. Acı bir tada ve kuvvetli, hissedilebilir bir kokuya sahiptir. Çiçeklerini yazları açan andız otu, aynı dönemde silindir şekilli meyveler de vermektedir.

Anadolu’da şifalı bitkiler arasında adının geçmesi ise bitkisel tedavi süreçlerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Andız otu faydaları bakımından çok çeşitli alanlarda insan sağlığını olumlu etkilemektedir. Bu faydaları, özellikle bitkisel tedavi ve şifacılık ilimleriyle ilgilenenlerce bu otun ilk keşfedildiği zamanlardan beri sıklıkla kullanılagelmektedir. Andız otunun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden kısaca bahsedersek;

Özellikle balgam sökme konusunda çok etkili olması, (Ki diğer adı balgam otudur)
Bedenin dinçliğini artırmasında sağladığı katkısı,
Astım ve bronşit tedavilerine yardımcı olması,
Akciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde olumlu rol oynaması, (Ayrıca hatırlatmak gerekir ki andız otu, eskiden verem tedavisinde şiddetle tavsiye edilen bir bitkiydi.)
Bağırsak ve mide, sindirim sistemi sorunlarındaki rahatlatıcı etkisi,
Ülser rahatsızlıklarına iyi gelmesi,
Bağırsaktaki tenya ve kurtların atılmasına katkısı,
Karaciğer rahatsızlıklarındaki olumlu etkisi,
Kaşıntı sorunlarında insanı rahatlatması,
İdrarı ve vücudun tuz atımını arttırması,
Vücuttaki yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi
Andız otunun faydalarından istifade edebilmek için, sonbahar döneminde otun kökünün alınması gerekir. Alınan bu kök, parçalanır. Elde edilen parçalar güneş altında veya yüksek ısıda kurutulur. Kurutulan bu kök parçacıkları, 10 saat civarında soğuk suya koyularak bekletilir. Ardından bu bekletilen parçalar kaynatılır ve elde edilen sıvı içilir. Pek çok şifalı bitkiye nazaran gayet zahmetli bir yolla elde edilebilen andız otu suyu, zahmetine değecek kadar şifalıdır. Yukarıda saydığımız tüm o etkiler, burada elde edilişini tarif ettiğimiz suyun belli miktarlarda içilmesiyle kendilerini göstermektedirler.