Arpanın Faydaları

Arpa buğdaygiller familyasından olan bir yıllık tahıl bitkisidir. Ülkemizde üretilen tahıl bitkileri arasında buğdaydan sonra ikinci sırayı alan arpa, dünyada da 4. Sıradaki yerini korumaktadır. Ekonomik değere sahip olan bu bitki, insanlar için besin kaynağı, hayvanlar için yem ve bira üretiminde kullanılır. Protein oranı fazla olan arpa, hayvan yemi olarak, protein miktarı düşük arpa ise bira üretimin de kullanılır. İnsanlar için besin kaynağı olarak arpa unu üretilir. Ekmek yapımında kullanılır. Şifalı bitkilerden olduğu için, bitkisel tedavi alanında da oldukça fazla kullanılır. Bu alanda özellikle arpa suyu kürü pek çok rahatsızlık için uzmanlarca tavsiye edilir. Tüm iklim koşullarına uyum sağladığı için, dünyanın her tarafında yetiştirilebilmektedir. İçeriğinde bol nişasta, protein, magnezyum, B1, B3, B6 vitaminleri, demir, selenyum, potasyum, manganez gibi mineraller bulunmaktadır.

Arpanın Faydaları

İdrar yolları iltihapları için etkilidir, idrar sökücü etkisiyle idrar yollarını temizler.
Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmek için kullanılır.
Dil iltihapları için kullanılır.
Prostat problemi olanlara tavsiye edilir.
Baş ve boğaz ağrılarını giderir.
Arpa unundan yapılan ekmeğin tüketimi şeker hastaları için tedavi edicidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü düşürür, kalbi kuvvetlendirir.
Yüksek tansiyon hastalarının arpa ekmeği tüketmemeleri gerekir, zira tansiyonu yükseltir. Arpadan elde edilen arpa suyu ise, oldukça şifalı etkileri sebebiyle, bitkisel tedavi alanında tercih edilen hoş kokulu bir üründür. Özellikle cilt hastalıkları, adale ağrıları, idrar yanması, akciğer veremi, böbrek ağrısı gibi rahatsızlara iyi gelmektedir. Kanser hücresi gelişimini önlediği için kullanılması önerilmektedir. Bunların dışında anne sütünü arttırıcı, gece terlemelerini önleyici, sindirim sistemi sorunlarını giderici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Arpa saplarının ezilerek un haline getirilmesi ve içerisine papatya, mine çiçeği, katırtırnağı gibi bitkilerin katılmasıyla hazırlanan arpa çayı yatıştırıcı etkisi ve uykusuzluğa çare olması ile bilinir.

Her zaman bitkilerin kullanılmasını, doz ayarlamasını uzmanlardan alacağınız öneriler ışığında yapmanız önerilir.