At Kestanesinin Faydaları

At kestanesi, Sapindaceae ailesinden Latince adı Aesculus olan ağaç ya da çalı formunda, kış mevsiminde yapraklarını döken türlerin ortak adıdır.

Kestaneye benzeyen meyveler veren at kestanesi ağacı, yaklaşık olarak 15 ile 20 metre arasında yüksekliğe sahip olan, iri gövdeli ve ekseriyetle süs ağacı olarak yetiştirilen bir ağaç türüdür. Balkanlarda daha sık görülmekle birlikte, Kuzey yarımkürenin neredeyse tamamında yetişir. İçeriğinde saponinler, tanen, glikozitler ve acı madde bulundurur. At kestanesi, tohumları, yaprakları ağacının kabuğu ve çiçekleri yüzyıllardır bitkisel tedavi amacıyla kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Bayanların cilt bakımları ve vücut bakımları için kullandıkları kremlerin içinde ana etken madde olarak yer almaktadır. Ayrıca at kestanesi yağı da haricen ciltte ve vücutta kullanılmaktadır.

At Kestanesinin Faydaları

Ciltteki genişlemiş gözenekleri sıkılaştırıyor,
Yüzdeki kırmızı kılcal damarları yok ediyor,
Damar büzücü etkisi bulunmakta, bu etkisi ile varis hastalarında dolaşımı düzenler, varis ağrılarını hafifletir,
Romatizmalı ağrıları azaltır, kas ağrılarına iyi gelir,
Saç dökülmesini önlemek için kullanılabilir,
Yüzde bulunan güneş lekelerini gidermeye yardımcı olur,
Hemoroit tedavisinde kullanılır, damar esnekliğini arttıran bu bitkinin içinde aescin adlı kılcal damar kanamalarını durduran bir bitkisel enzim bulunmaktadır,
Göğüslerin toparlanmasında etkilidir,
Cildi gerginleştirme ve kırışıklıkları giderme etkisi vardır,
Gevşemiş ve sarkmış olan boyun derisi için kullanılabilir,
Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi için de masaj yapılarak kullanılabilir,
Düzenli kullanıldığında derideki çatlakların düzelmesinde faydalıdır,
Yapraklarından hazırlanan at kestanesi çayı, ateşi düşürmede kullanılır, ayrıca soğuk algınlığına iyi gelir ve uyku problemi olan kişiler için tavsiye edilir.
Evinizde at kestanesinden losyon hazırlamak isterseniz, 4-5 tane at kestanesini rendeleyin. 2 su bardağı suyun içine 2 adet at kestanesini yaprağı ile birlikte atın. Bir miktar kaynatın. Ardından 15 ile 20 dakika arasında demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra süzerek hazırlamış olduğunuz losyonu, ağrıyan ayaklarınızda, varis sorunu olan bacaklarınızda ya da yukarıda faydalarını saymış olduğumuz alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli olarak cilt bakımı yapar gibi kullandığınızda faydalarını görmeye başlayabilirsiniz.

Not: Zehirli olduğu için direk yenmemelidir.