At Kuyruğu Faydaları

At kuyruğu otu sulak ve nemli topraklarda yetişir. Bataklık ve nehir kenarlarında çokça rastlanılır ancak yol kenarı gibi kuru ve bakımsız yerlerde de yetiştiği olur. Farklı türleri olmasına karşın, tıpta daha çok idrar söktürücü özelliği başta olmak üzere böbrek ve bağırsaklara iyi gelen türleri kullanılır. At kuyruğu otu ince bir şekilde kıyılıp kurutularak çay haline getirilebilir. Bu şekilde kullanılacak olan at kuyruğu çayı, yarım litre suya bir avuç ot atılıp kaynatılarak hazır hale getirilir. Yirmi dakika demlenmeye bırakıp ardından süzmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu çayı kesinlikle çok fazla tüketmemelisiniz. Gereğinden fazla içilen çay yarar sağlamaktan çok zarar verecektir. Aşırı miktarda içilen çay, zehirlenmeye neden olabilir. Tavsiye edilen kullanım miktarı, günde iki ile dört bardak arasıdır. Aç karnına ve henüz sıcak iken tüketilmesi gerekir.

At kuyruğu faydaları

Bağırsakları düzene sokar
İdrar söktürücü özelliği vardır
Göğüs hastalıklarına iyi gelir
Adet söktürücü özelliği vardır
Taş ve kum gibi böbrek hastalıklarına iyi gelir
Kanamalarda, kan kusmalarda iyileştirici etki yaratır
Bilimsel olarak ıspatlanmamasına karşın kanser tipi çıbanlara iyi geldiği de düşünülüyor.
Genel olarak söyleyebiliriz ki at kuyruğu otu en çok mesane, bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
Şifalı bitkiler arasında gerçekten önemli bir yere sahip olan bu ot, çok eski çağlardan beri kullanılmakta ve bilimsel olarak da bazı ilaçların yapımında bu ottan faydalanılmaktadır. Bu bağlamda tıpta yer alması at kuyruğu otunun daha güvenilir bir bitkisel tedavi yöntemi olmasını sağlamaktadır.

Organik ürünlerin değer kazandığı bu günlerde artık herkes, gerek günlük yaşamda gerekse hastalık gibi durumlarda doğal yollara başvuruyor. Tabi buna bağlı olarak bitkisel tedavilerinde değeri giderek artıyor. Gerçekten de bazen doğal bitkiler, ilaçlardan çok daha fazla yarar sağlıyor. Elbette ki bazen yanlış bilgilendirmeden dolayı hatalı bitkisel tedaviler uygulanabiliyor. Bu noktada doğru bitkiyi doğru hastalıklar için kullanmaya dikkat etmek gerekir. Bu bağlamda yukarıda da belirttiğimiz gibi at kuyruğu otundan en iyi verimi alabilmeniz için böbrek, mesane ve bağırsak rahatsızlıklarınızda kullanmanız yararınıza olacaktır.