Ateş Dikeni Faydaları

Ateş dikeni güller sınıfında yer alan bir bitkidir. Ait olduğu familyanın özellikleri sadece yapraklarına yansımıştır. Bitkinin geri kalan bölümlerinde familyanın özelliklerine çok fazla rastlanmamaktadır. Ateş dikeni bitkisi bir tür çalıdır. Boyu ülkemizde üç metreye kadar ulaşılabilirken Tayvan’da altı metrelik türleri görülmüştür.

Ateş dikeni sık sık karşımıza çıkan, pek çok park ve bahçede yetişen bir bitkidir. Meyveleri özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bir çok park ve bahçeye süs amaçlı dikilmektedir. Bazen de bitkiyle doğal çitler oluşturulmaktadır. Bitkinin yetişmesi için çok fazla şeye ihtiyaç yoktur. Öyle ki bulunduğu yerde toprak verimliliği bile aramaz. Sadece bol ışık görmesi ve nadiren sulanması yeterlidir.

Ülkemizde pek bilinmese de bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu konuda yeni yeni çalışmalar yapan çeşitli kuruluşlar bitkinin yaygınlaşması için de çalışmaktadır. Şifalı bitkiler arasında henüz adını duyurmamıştır. Aslında kent içlerindeki parklarda bile yetişen bitkinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok çeşitliliktedir.

Ateş dikeni özellikleri aslında herkes tarafından bilinen bir bitkidir. Küçük meyvelerinden pek çok kişi yemiştir. İstanbul, Eskişehir, Adana, Aydın ve İzmir, Antalya gibi pek çok bölgede belediye politikalarına uygun olarak dikimi ve yetiştirilmesi gerçekleştirilmektedir. Turuncuya yakın ve bazen kırmızı küçük ve yumuşak çekirdekli bir bitkidir. Meyvesinin tadında ağız uyuşukluğu yapan bir tat bulunmaktadır.

Ateş dikeni bitkisinin kullanım alanları içinde en çok bilinen bitkinin çay olarak kullanılmasıdır. Çok az kişi tarafından tedavi amacıyla bilinen bu bitki çok az kişi tarafından da çay olarak kullanılmaktadır. Çayın hazırlanışı yaprak ve meyvelerinin güneşli ve havadar bir yerde kurutulması işlemiyle başlar. Kurutulan yaprak ve meyveler kaynatılarak içilebilir. Ayrıca doğrudan çay olarak kullanılabilecek biçimleri de üretilmekte ve pazarlanmaktadır.

Ateş Dikeni Faydaları

Yüksek tansiyon hastalarının birincil bitkisel tedavi aracıdır.
Solunumu rahatlatacak özelliktedir. Çay olarak tüketilmesi boğazı rahatlatır. Nefes alış verişini güçlendirir.
Kalp ve damar sağlığı için faydaları bulunmakla birlikte bu konuda kesin kanaat bulunmaktadır.
Cildin nem oranını düzeltmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.
Çeşitli ülkelerde ilaç sanayisinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Uzak doğu ülkelerinde hakkında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.