Aynısafa Faydaları

Aynısafa bahçe dekorasyonu için kullanılan çiçekleri sarımsı ve turuncu renkte olan, yaprakları etli ve yapışkan olan bir çiçek türüdür. 50 santimetreye kadar büyüyebilir ve farklı türleri vardır. Fakat her türünün de faydaları aynıdır. Aynısafa halk arasında nergis portakal nergisi, altıncık, ölüçiçeği olarak da bilinir. Özellikle kanserden kaynaklanan çıbanların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. İçeriğinde; sapogenin, eterli yağ, carotinoid, müsilaj, glikozit ve organik asit bulunmaktadır.

Aynısafa çiçekleri, yaprakları ve saplarıyla beraber kurutulmalıdır. Özellikle güneşin yakıcı olduğu günlerde toplanmalıdır. Bu dönemde bitkinin şifalı özelliği en yüksek halini alır. Sonbahara kadar taze halde toplanabilmektedir. Aynısafa bitkisi ülkemizdeki şifalı bitkiler içinde önemli bir yere sahiptir.

Aynısafa Faydaları

Kanı temizler,
Sarılığın tedavisinde faydalıdır,
Dolaşımı uyarır,
Yaraların kapanmasını sağlar,
Varis ağrılarını dindirir,
Fistürleri tedavi eder,
Yanık yaraları, çıbanlar üzerinde çok etkilidir,
Aynısafa çayı mide krampları, ağrıları üzerinde etkilidir,
Bağırsak iltihabını giderir.
Aynısafa çayıyla yapılan göz banyosu görme işlevini arttırır. Sarılık tedavisinde büyük bir yardımcı olan bu çay günde iki bardak tüketilmelidir. Bunun yanı sıra bitkisel tedavi için aynısafa çayı kan temizleme ve dolaşımı iyileştirme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Kanser hastalığından kaynaklanan çıbanları iyileştirir. Özellikle ameliyat yaralarının hızlı iyileşmesini sağlar. Bağırsak parazitlerinin düşürülmesi için öncelikle bir litre kaynar suya bir yemek kaşığı bitki konur ve bu çay günde üç öğün tüketilir.

Aynısafa kansere karşı da başarılı sonuçlar göstermiştir. Özellikle cilt kanserlerinde aynısafa öz suyu yaşlılık lekeleri ve pigment problemleri için iyi bir tedavi ilacıdır. Aynısafa saplarının öz suyu siğil ve uyuza karşı etkilidir.

Genital bölgede oluşan mantar için aynısafa oturma banyosu yapılmalıdır. Bunun için 50 gram kuru bitki 10 kg kaynamış suya konur ve bir saat bekletilir. Ilık bir şekilde oturma banyosu yapılmalıdır.

Aynısafa bitkisinden elde edilen merhem mantar hastalığını da tedavi etmektedir. Aynısafa merhemi hazırlamak için öncelikle iki avuç taze aynısafa bitkisi ince ince doğranır. Yarım kilogram margarin bir tavada ısıtılır ve kızgın yağa bitkiler konur. Biraz kızarınca da ateşten alınır. Tavanın üstü kapatılarak serin bir yerde bir gün bekletilir. Daha sonraki gün yağ erimesi için ısıtılır ve süzülür. Elde edilen merhem serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Şifalı bitkiler arasında yer alan aynısafa bitkisinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.