Ayrık Otu Faydaları

Her iklimde yetişebilen ayrık otunun Latince ismi Elytriga repens’dir. Genelde tarlalarda kendiliğinden yetişen ayrık otu hem soğuk iklime hem de sıcak iklime uyum sağlayabilen bir bitkidir. Yaprakları ince ve silindir şeklindedir. Gövdesi odunsudur. İlkbaharda yetişmeye baş ve tüm yaz toprakta yaşayabilir. Esasında ayrık otu tarımsal alanlarda pek istenmeyen yabancı ot olarak bilinir. Ayrık otunun bazı türleri yem amaçlı yetiştirilirken bazı türlerinden de erozyona karşı yararlanılır. Ayrık otu güvenle kullanılan ve yan etkisi olmayan bir şifalı bitkidir.

Ayrık Otu Faydaları

Soğuk algınlığı, nezle, boğaz iltihabı ve grip gibi hastalıklara çok faydalıdır,
İdrar söktürücüdür,
Böbrek iltihabını kurutur ve böbrek taşlarını eritir,
Vücuda güç verir,
Kanı temizler,
Ayrık otu kökü mide hastalıklarına iyi gelir,
Gastriti iyileştirir,
Ayrık otu çayı, sarılığa faydalıdır,
Karaciğere faydalıdır,
Cilt hastalıklarını iyileştirir,
Cilt yaralarının çabuk iyileşmesini sağlar,
Romatizma ağrılarını giderir.
Ayrık otu kökleri toplanarak öncelikle kuruması sağlanır. Daha sonra bu kökler haşlanarak su elde edilir. Bu su öncelikle sarılık tedavisinde, eklem ağrılarında, cilt yaralarında kullanılmaktadır. Bitkisel tedavi uygulaması için ayrık otu çayı hazırlamak için bir tutam ot ve kökünden bir bardak kaynar suya atılır ve 5 dakika demlenir. Bu su ile eklem ağrılarının olduğu bölge yıkanır.

Şifalı bitkiler arasında ayrık otu antiseptik, kan temizleyici, mukoza koruyucu ve bronşları rahatlatıcı etkilere sahiptir. Ayrık otu içeriğinde; mineral tuzlar, potasyum tuzu, karbonhidrat, saponin, organik asit, demir, A vitamini, B vitamini ve silistik asit bulunur. Ayrık otu kökünden faydalanmak için ilkbaharda yeni filizlenmeye başladığında topraktan sökülmelidir. Daha sonra iyice yıkanmalı ve açık bir alanda kurutulmalıdır. Bu işlemden sonra 55 derece ısıda fırınlanarak kurutulması doğru bir uygulamadır. Eğer fırınlanma işlemi yapılamaz ise kökler küflenebilir.

Ayrık otu ayrıca idrar kesesi iltihabı, prostat, üriner sistem iltihapları, romatizma gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır. Ayrıca ayrık otu, prostatın büyümesini engeller. Prostat iltihabına ve idrar yolları iltihabına karşı ayrık otu, ısırgan otu ve civanperçemi aynı oranda karıştırılarak çay olarak tüketilmelidir.

Ergenlik sivilceleri tedavisinde de başarılıdır. Bunun için ayrık otundan elde edilen krem kullanılır. Akneye karşı ayrık otu losyonu hazırlamak için iki yemek kaşığı ayrık otu kökü, bir yemek kaşığı atkuyruğu bitkisi, bir yemek kaşığı ısırgan otu ve bir yemek kaşığı mayıs papatyası ince ince kıyılır. Tüm bitkiler karıştırılarak bir kavanoza konur. Ayrık otu losyonu taze olarak hazırlanmalıdır. Bu nedenle bu bitkiler daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Elde edilen karışık bitkilerden bir yemek kaşığı bir bardak sıcak suda haşlanır ve 10 dakika kadar demlenir. Daha sonra süzülerek elde edilen günde üç bardak bir hafta aç karına içilir.