Ayvadana Otu Faydaları

Ayvadana otu, halk arasında misk otu olarak da bilinen anavatanı Asya olan bu bitki Avrupa’ya yayılmıştır ve ülkemizde de yetişmektedir. Ayvadana otu, kökü ve toprağın üstündeki kısımları medikal amaçlı olarak kullanılan bir bitki türüdür.

Ayvadana otu bileşenleri; polien, uçucu yağlar, seskiterpen lakton gibi zengin bir içeriğe sahiptir.

Ayvadana otu Faydaları

Kolik ağrılarına iyi gelir,
Sindirim sistemi kramplarını yatıştırır,
Bağırsak parazitlerini temizler,
Hazımsızlığa iyi gelir,
Sürekli mide bulantısı şikayetini giderir,
Sindirim sistemi salgılarını arttırır,
Obezite tedavisinde kullanılır,
Karaciğeri güçlendirir,
Histeri ve epilepsi kasılmalarını giderir,
Düzensiz regl şikayetlerini giderir,
Sakinleştirici özelliğe sahiptir,
Vücuda enerji verir,
Losyonu cilde sürüldüğünde yanık kızarıklıklarını ve kaşıntısına faydalıdır,
Bitkisel tedavi için bazı bitkilerle birlikte kullanıldığı takdirde sinirsel zayıflığa, depresyona, nevrozlara, genel gerginlik durumlarına, hiperaktivite ve uykusuzluk şikayetleri için çok faydalıdır.
Ayvadana otu çayı için bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı bitki konulur ve 10 dakika demlenir. Bu çay günde iki bardak tüketilmelidir. Ayvadana losyonu hipertrofik yara izlerini gidermede ve kaşıntı hissini azaltmada gayet iyidir.

Şifalı bitkiler arasında yer alan Ayvadana otu, içeriğinde bulunan uyarıcılar nedeniyle hamilelerde kullanılmamalıdır. Diğer durumlarda ise, papatya, krizantem ve yakup otuyla etkileşime bileşim açısından girmekte olduğundan karışımlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca ayvadana otu bala ve arısütüne alerjisi olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Ayvadana otu herhangi bir ilaçla etkileşime girmediğinden rahatlıkla kullanılabilir. Fakat bileşikgiller ailesinden olan bitkilerle birlikte kullanılmamalı, özellikle bu bitkilere karşı alerjisi olanlar dikkat etmelidir. Bu bitkinin kan dindirici özelliği bulunmaktadır. Dahili olarak mide ve basur harici olarak da burun ve cilt yaralarının kanamasını durdurur. Ayrıca parfümeri sanayisinde hoş kokusundan dolayı da kullanılan bu bitki, süt ürünlerine tat verme maksadıyla da kullanılmaktadır. Ayvadana otu menapoz ve kadınların özel gün sıkıntılarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

Ayvadana otu kullanırken kereviz ve yabani havuç tüketmemek gerekir. Çünkü bu bitkiler içerisinde bulunan maddeler etkileşime girerek alerjik reaksiyon görülebilir.