Ayvanın Faydaları

Botanik bilimindeki sınıflandırma uyarınca gülgiller ailesine mensup olan ayva, beş metre civarında bir boya ulaşıyor olmasına rağmen diğer ağaçlarla kıyaslandığında çok da sağlam bir kök yapısına sahip değildir. Sahil şeritlerinden 1000 metre gibi yüksek sayılabilecek rakımlara kadar çok geniş bir yükselti aralığında rahatlıkla yetişebilmektedir. Ayvanın bu geniş yetişme alanı dünya sahnesinde de neredeyse tüm ülkelerde üretilebilmesini sağlamıştır. Dünya üzerinde en fazla üretimin yapıldığı ülke ise Türkiye’mizdir.

Ayvanın hem meyvesi hem de yaprakları geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örneğin yaprakları kimya ve kozmetik sanayinde bazı boyaların üretiminde kullanılırken meyvesi ile gıda sektöründe kullanılmak üzere ayva reçeli gibi marmelatlar yapılabilmektedir. Ayrıca yine meyvesi kullanılarak üretilebilecek olan ayva turşusu veya kompostosu da bunlara örnek verilebilir.

Ayvanın pek çok farklı türü bulunmaktadır. Bugün kullanımı en yaygın olanı ise gevrek, sulu bir yapısı olan ve ekmek ayvası olarak bilinen türüdür. Ayvanın sanayi ve gıda alanında kullanılmasının yanı sıra şifalı meyveler arasında yer alarak bitkisel tedavi kapsamında kullanımı da oldukça yaygındır. İçeriğinde şeker ve tanenin yanında yüksek miktarda vitamin bulunması; ayvanın bir şifalı bitki olarak anılmasını sağlamıştır. Ayvanın faydaları konusunda en çok bilinen ve ilk akla gelenler de şu şekildedir;

Özellikle çok etkili bir ishal kesici olarak kullanılabilir,
Çocukların büyüme çağında gelişimlerini hızlandırmaktadır,
Baş ağrılarını dindirici etkileri vardır,
Cinsel gücü arttırıcı etkileri bulunmaktadır,
Ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur,
Cildin diri ve parlak görünmesini sağlar,
Soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi rahatsızlıklardan kurtulmayı kolaylaştırır,
Dâhili kullanımı anne sütünün artmasını sağlamaktadır,
Kalp ve damar sağlığına faydalıdır,
Boşaltım yollarında meydana gelen iltihapların atılmasına yardım eder,
Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri ile uykusuzluğa karşı iyi gelir.
Ayvanın sayılan bu etkilerinden faydalanmak için meyvesi direk tüketilebileceği gibi çiçeklerinin kaynatılması suretiyle ayva çayı da elde edilebilir. Bu çayın içimi dâhili kullanım için oldukça etkilidir. Ayrıca yapraklarından da ayva çayı elde etmek mümkündür.