Bademin Faydaları

Badem ağaçta yetişen bir tür yemiştir ve Gülgiller ailesindendir. İki türlü badem bulunur. Acı ve tatlı olarak yetişen badem daha olgunlaşmamış haliyle de tüketilmektedir. Bu haline çağla denir. Sağlık açısından harika özelliklere sahip olan badem çok faydalı bir yemiştir. Besin değeri yüksektir ve düzenli tüketildiği takdirde önemli iyileştirici ve yenileyici etkileri ortaya çıkar.

Bademin Faydaları

Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir,
Sinir sistemini güçlendirir,
Göğüsteki ağrıları giderir,
Emziren bayanların sütlerini arttırırken içeriği itibariyle de bebeklere çok faydalıdır,
İdrar yollarını temizler,
Böbrek iltihabı açısından önemli ve tedavi edici gücü bulunur
Kolestrolü düşürür,
Badem yağı oral olarak alındığında kabızlığı giderir,
Kalp hastalıklarını engeller,
Kan şekeri seviyesini dengeler,
Cinsel isteksizliği giderir,
Kanseri engeller,
Baş ağrısına aspirin etkisi yapar,
Kanı sulandırır,
Yüksek kan basıncını düşürür,
İçerisindeki maddeler sayesinde kemiklere faydalıdır,
Gebelikte bebek gelişimini olumlu yönde etkiler.
Badem hem çocuklar hem de yetişkinler için eşsiz bir gıdadır. Öncelikle cilt problemleri yaşayan bayanların badem içerikli maskeler kullanması önerilir. Bademi gıda olarak tüketmek için öncelikle tuzsuz olanı tercih edilmelidir. Badem gıda olarak çok faydalı olduğu halde badem yağı da eşsiz faydalara sahiptir. Öncelikle cilt bakımı açısından çok faydalıdır. Cilt maskelerinde en fazla kullanılan bitkisel ürün olan badem yağı bir yandan kırışıklıkları açarken diğer yandan cildin yaşlanmasını durdurur ve nemlendirir. Badem yağı saç bakımı açısından da önemlidir. Saçların hızlı uzamasını sağlarken bir yandan da onları besler. Ayrıca gür kirpikler ve kaşlar için önerilen yağlar arasındadır. Şifalı bitkiler içinde badem yağı gebelerin göğüs ve karın bölgesinde oluşabilecek çatlakları engeller. Çatlakları bitkisel tedavi ile engellemek için sabah ve akşam göbek ve göğüs bölgesine masaj yaparak badem yağı sürülmelidir.

Kolesterolü düşürmek için günde bir defa sabahları bir avuç badem tüketmek yerine bir küp şekere bir kaç damla badem yağı damlatılarak da tüketilir.