Baklanın Faydaları

Bakla, baklagiller familyasının boyu bir metreyi bulabilen kazık köklü, çiçekleri hoş kokulu yıllık bir bitkisidir. Kök kısmı da toprağın bir metre altına kadar inebilen, kuvvetli şekilde gelişen ve üzerinde yumrular oluşan bir yapıdadır. Taze yaprakları salatalarınıza eşlik edebilir. Meyveleri taze iken yemeği yapılarak tüketilir. Olgunlaştıktan sonra, içerisindeki taneleri, yemeklerde kullanılır.

Bakla yemeği severek tüketildiği gibi, kansere karşı koruyucu olması nedeniyle tüketilmesi tavsiye edilir. Taneler taze iken yeşil, olgunlaştıktan sonra kahverengi renktedir.

Kuru bakla, taze bakladan daha fazla besleyicilik özelliğine sahiptir. İçeriğinde A, C, B1, B2, B6 ve K vitaminleri bulunan bakla, protein, karbonhidrat, potasyum, magnezyum açısından da zengindir.

Ülkemizin hemen her yöresinde yetişen, şifalı sebzeler arasında bulunan baklanın, sultani, sakız, Bayrampaşa bakla olarak isimlendirilen türleri vardır. Yemeği yapılarak tüketilen baklanın, pişirildiği gün yenmesi gerekir. Bekletilirse, karaciğeri yoracağı uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Vücutta su tutma özelliği olması ve özellikle küçük çocukların fazla tüketmemesi gerekir.

Baklanın faydaları şunlardır;

Vücudumuzda bulunan kötü kolesterol miktarını düşürür.
Börek kumu ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. İdrar yollarını temizler.
Yüksek oranda lif içeriği ile kabızlık sorunu yaşayanların kullanabileceği, aynı zamanda hemoroit ve kalın bağırsak rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği vardır. Bağırsak parazitlerini düşürmede etkilidir.
Hazımsızlık çekenlerin kullanması önerilir.
Göğüs hastalıklarında ve öksürüğün tedavisinde etkilidir.
Romatizma, siyatik gibi eklem ağrılarını dindirir.
Deri hastalıklarına karşı haricen lapa şeklinde sürülerek kullanılabilir.
Baklanın taze, lekesiz ve yeşil renkte olanları tercih edilmelidir. Pişirilmeden buzdolabından birkaç gün saklanabilir, pişirildiğinde ise aynı gün tüketilmesi gerekir. İçeriğindeki nişasta miktarı yüksek olduğu için, şeker hastalarının fazla tüketmeleri önerilmez. Son yıllarda Parkinson hastalarına da umut ışığı olan bakla, şifalı sebzeler grubundaki yerini almıştır. Dopamin maddesinin içeriği olan L-dopa adlı bileşik doğada en fazla baklada bulunmaktadır. Parkinson hastalığı ise, beyindeki dopamin dengesizliğinin sonucudur. Bu sebeple hastaların bakla tüketmesi, hastalığa karşı bir çare olarak görülmektedir. Uzmanlardan alınacak öneriler ışığında tüketilmesi önerilir.