Baldıran Otunun Faydaları

Ağu otu, Yılan otu, Yabani kereviz olarak bilinen Baldıran otunun Latince ismi Laserpitium Glaucum’dur. Bu bitki ülkemizde genellikle zehirli bir bitki olarak bilinmekle beraber zehirsiz ve yenilen alt türleri de bulunur. Sokrates’in ölümünü sebep olan, Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin aralarında tartışma konusu olan Baldıran otuyla (conium maculatum) karıştırılmamalı Bitkisel tedavi olarak kullanılması unutulmamalıdır.

Laserpitium Glaucum yaprakları büyük, gövdesi dik ve uzun, saplarının alt kısmı erguvan renginde olan bir bitkidir. Maydanozgillerden ve nemli yerlerde, duvar diplerinde, yol kenarlarında, binaların çevrelerinde yetişebilmektedir. Boyu 2 metreye kadar uzayabilir. Kökünden ve yapraklarından yararlanılır.

Baldıran Otunun Faydaları

Çay gibi kaynatılıp içilmeye devam edilirse nefes darlığına, göğüs ağrısına, öksürüğe iyi gelir,
Balgamın atılmasına yardım eder,
Yakarak elde edilen külleri suyla karıştırılıp saçlara sürülürse saçları canlandırır, kuvvetlendirir ve dökülmeyi engelleyici etkisi vardır,
Kaynatılarak lapa haline getirip şiş olan bölgeye sürülerse şişliği indirir,
İdrar yapmakta zorlanan kişilere yardımcı olarak mesane tıkanmasını önler,
Kasların istek dışı ani kasılmasını önler,
Sığır iliğiyle karıştırılıp macun halinde başa sürülürse baş ağrısının giderilmesini sağlar,
Böbrek ve mesanedeki kumların erimesine ve kırılmasına sebep olur,
Sara nöbeti geçiren kişilere karşı faydalıdır,
Çizgili kasların uzun süre kasılmasını ve sertleşmesini sağlayan Kazıklı humma ya da diğer adıyla Tetanos hastalığına iyi gelir,
Vücudun en geniş ve en uzun siniri olan siyatiğin görevini yapmasına yardımcı olur,
Çayının yapılıp içilmesi birçok kişi tarafından bilindiği gibi merheminin kullanılması ayrı bir faydasıdır.
Ülkemizde bu gibi hastalıklara yakalananların halk arasında ‘Baldıran otu zehirlidir’ sözlerini bir yana bırakıp araştırma yapmaları, uzman doktorlarla hareket etmeleri, alternatif tıp olarak bu bitkiyi göz ardı etmemeleri gerekir. Tamamen doğal olan Baldıran otu doğru ve bilinçli kullanıldığı zaman şifa verici özelliği göz ardı edilmemelidir.

Artık koca karı ilaçları olarak anılmaktan çıkan şifalı bitkiler eskiden olduğu gibi hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Günümüzde ilaçların yan etkisi olabildiği gibi fazla kullanılması bağımlılık yapabilmektedir. Bu gibi sebepleri insanları farklı çözüm yollarına itmekte ve alternatif tıp arayışlarına yöneltmektedir.