Balkabağının Faydaları

Sakız kabağı, helvacıkabağı gibi çeşitleri bulunan balkabağı Latincede cucurbita pepo’dur. Yıllık ve kış aylarında yetişen bu bitki kabakgiller familyasını oluşturmaktadır. Hem lezzeti hem de içerdiği besin değeriyle de yaygın olarak tüketilir. Balkabağı yemeği yapıldığı zaman sebze olarak, tatlısı yapıldığı zaman da meyve olarak nitelendirilir. Beta-karoten, c vitamini, a vitamini, potasyum, çinko, doymamış yağ asidi, protein, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi vitaminler ve mineraller içerir. Ayrıca zengin lif kaynağıdır. Sarmaşıkları 8 metreyi ulaşabilmektedir. Yaprakları büyük ve tüylüdür. Sarı renkte çiçekleri çıkar. İri meyvesi hafif yeşilimsi turuncu renklidir. İçerisinde bol miktarda çekirdeği mevcuttur. Birçok bölgede yetişebilmekte özellikle ılıman yerleri sevmektedir.

Yumuşak içi kolayca ezilebilir ve çiğnenebilir ve hafifçe tatlıdır. Çekirdeklerinin kavrularak tüketilmesi besleyici ve lezzetlidir. Özellikle mevsiminde ilk çıktığı zaman faydası en üst seviyededir. Kabak çekirdeği yassı şekilde ve koyu yeşil renktedir. Genelde kabuksuz olarak tercih edilse de dileyenler kabuklu olarak da yiyebilir. Kendi başına, salatalarda veya çerez olarak yenmesi oldukça yaygındır. Bağırsak kurdunun düşürülmesi için en çok bilinen doğal ürün kabak çekirdeğidir.

Balkabağının Faydaları

Kolay sindirebilme özelliği mide ve bağırsaklar için oldukça sağlıklıdır.
Kemik erimesine ve kan pıhtılaşmasına sebep olan yetersiz K vitamini kabak çekirdeğinde bolca bulunur.
İdrarını yapamayanlar için yardımcı ve mesanenin büyümesini engelleyicidir.
Prostatı büyümüş erkekler için büyümeyi durdurmaya çalışır.
Alzheimer, erken yaşlanma ve kansere karşı koruyucu olan balkabağı içerdiği besin kalitesiyle antioksidanların birçoğunu barındırır.
Hormon dengesini sağladığı gibi içerdiği omega 3 ve omega 6 ile cilt sağlığı için kolay bulunabilen bir besindir.
Kabak çekirdeği solucan ve tenyası bulunan ve bunlardan dolayı kilo alamayan kişilerin bu gibi parazitleri atmasını, kişinin sağlığına ve optimum kilosuna kavuşmasını sağlar.
Kısırlık ve kemik erimesi olan kimseler bolca tüketmelidir.
Baş dönmesine de iyi geldiği sanılmaktadır.
Hemen her yerde bulunabilen balkabağı bireysel olarak da yetiştirilebilir olması insanların bitkisel ürün olarak en kolay bulabileceği besin kaynağıdır. Birçok rahatsızlığa doktor gibi yetişmesi şifalı bitkiler arasında önemli yer tutmasını sağlar.