Bamyanın Faydaları

Bamya, ebegümecigiller familyasından daha çok ılık yörelerde yetişen piramit şeklinde meyveleri olan, yıllık bir bitkidir. Amerika, Asya ve Afrika kıtaları anavatanı olarak bilinmektedir. Çiçekleri kükürt sarısı, yaprakları asma yaprağını andırır. Meyvelerinde olan tüyleri, zararlılara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Ağır karakterli topraklar dışında, her türlü toprakta yetişebilen bamya, tohumları ekilerek üretilir.

Ege ve Marmara yöresinde yetişmesine rağmen, son zamanlarda Akdeniz ve Karadeniz’de de yetiştirildiği görülmektedir. Bornova, Balıkesir, sultani, Amasya bamyası olarak yöresel isimleri vardır. İçeriğinde C, K vitaminleri, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum gibi mineraller bulunur.

Sıcağı seven bamya, yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Meyvelerinin taze iken, kartlaşmadan toplanması gerekir. Verimli bir bitki olduğu için, her hasattan sonra tekrar çiçeklenerek ürün verir. Meyvelerin çıplak elle toplanmaması gerekir. Yapısından dolayı kaşınma, kızarıklık gibi etkileri bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde tüketilen bamya, yemeği, turşusu ve kızartması yapılarak tüketilir. Ülkemizde ise sadece etli ve zeytinyağlı yemeği yapılır. Bamya yemeği ve bamya turşusu severek tüketilen yiyeceklerdir. Bamya turşusunu kaynar suyla yapmanız, yeşil rengini korumasına yardımcı olacaktır

Bamyanın faydaları şunlardır;

Sindirim sistemindeki asidi yok ettiği için, ülserin tedavisinde kullanılır,
Lif içeriği sayesinde kalp hastalıklarını önlemede etkilidir,
Sindirim sistemindeki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar,
Katarak hastalığını önlemede, retinayı korumada etkilidir,
Sinir sistemi üzerindeki etkisi ile sakinleştirici özelliği vardır,
Bağışıklık sistemini güçlendirir,
Kemik yapısını korumada ve güçlendirmede faydalıdır,
Kalorisi düşük olduğu için, zayıflama için kullanılması fayda sağlar.
Bamya şifalı sebzeler arasındaki yerini almış bir bitkidir. Sağlığa olan faydaları küçümsenmeyecek kadar çok olan bir sebzedir. Herkes tarafından sevilmese dahi, uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği bamyanın faydaları küçümsenemez. Bamyanın çiçekleri bile ezilerek kaynatılıp içilirse, göğüs yumuşatmak için kullanılabilir. Bitkisel tedavi uzmanları bamya çiçeği ile kürler hazırlayarak, tüketicilere sunmaktadır. Bir yaz sebzesi olmasına rağmen, kurutularak, konserve ve dondurulmuş gıda olarak kışında tüketilmesi mümkündür. Dengeli olarak tüketildiğinde faydasını göreceğiniz bamya, mutlak gıdalarınız arasına katılmayı hak ediyor.