Bergamotun Faydaları

Bergamot sedef otugiller familyasından Citrus Bergamia ağacının meyvesidir. Yaklaşık 4 metrelik boya sahip ağaç, koyu yeşil yaprakları, beyaz çiçekleri, armutumsu veya küre şeklinde meyveleri ile tanınan şifalı bir bitkidir. Meyveleri, dış görünüm itibarıyla limon gibi sarı, tadı ekşi ve suludur. Ülkemizde genellikle Antalya, Mersin, Adana, Hatay civarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde kullanımı Osmanlı dönemine kadar inmektedir. Hem tedavi amaçlı, hem de gıda ve parfüm elde amacıyla kullanılmıştır.

Bitkinin yaprakları çay yapımında, meyveleri reçel ve şurup yapımında, kabukları ve tohumları özellikle bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Bergamot bitkisinin taze kabukları sıkılarak, çeşitli işlemlerden geçirilir ve bergamot yağı elde edilir.

Bergamotun faydaları oldukça fazladır.

Yağı özellikle depresyon ve egzama tedavisinde kullanılır, iştah arttırıcı, safra söktürücü özelliği vardır. Antiseptik, canlandırıcı özelliğe sahip olan yağın, yağlı ciltler, akneler ve sivilceler üzerinde olumlu etkileri vardır. Stres ve yorgunluğa karşı haricen kullanılır.

Yağı ayrıca böbreklerin düzenli çalışması için kullanılır. Hazımsızlık ve gaz şikâyetleri içinde oldukça faydalıdır.

Yağı kolonya ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

Son yıllarda meşrubat yapımında da kullanılmaya başlanmıştır.

Reçeli ve şurubu ise, yemeklerden sonra hazmetmeyi kolaylaştırmak, mideyi rahatlatmak ve karın ağrılarını gidermek amacıyla kullanılır ve oldukça lezzetlidir.

Tohumları oldukça kıymetlidir. Kurutularak, zehirli hayvan sokmalarında içilmek üzere hazırlanır.

Yapraklarını demleyerek oldukça lezzetli bir çay elde edilir. Son yıllarda bergamot aromalı çay olan ‘’early grey’’ demi ve aromasıyla oldukça tercih edilen bir çay türüdür. Soğuk ve sıcak olarak tüketilebilir. Çayı özellikle öksürük, grip ve mide bulantısına iyi gelmektedir.

Yaprakları kaynayan suya atıp buharını koklamak baş ağrısını kesmek ve sinirleri yatıştırmak için oldukça faydalıdır.

İdrar söktürücü özelliği ile vücutta oluşan ödemin atılmasına da katkı sağlar. İdrar yolları iltihabı olan sistit de tedavi amaçlı kullanılır.

Yapraklarını çiğnemek istenmeyen ağız kokularını giderir.

Şifalı bitkiler arasında oldukça bilinen bergamot, ılıman iklimler de yetişmektedir. Yapraklarını, meyvesini ve çiçeğini koklamak bile salgın hastalıkların tedavisinde kullanılmış çok değerli bir bitkidir.