Beşparmak Otunun Faydaları

Ülkemizde de pek çok yerde görülen beşparmak otu daha çok yaprakları ve çiçekleri ile tanınan bir bitki türüdür. Karadeniz, iç Anadolu, doğu Anadolu bölgelerinde de sıklıkla görülen bir bitkidir. Çok fazla neme ihtiyaç duymamasının yanı sıra ova, çayır ya da yaprak döken ormanlarda yetişebilmektedir. Dik büyüyen genelde kırmızı ya da sarıçiçekleri bulunana bir bitkidir. Bunun yanı sıra ekilmek istendiğinde rahatlıkla ekilip çoğaltılabilen bir bitkidir. Bu nedenle kökleri ile birlikte güneş alan bir bölgede ekimi yapılabilmektedir. Bir çiçek olarak görülmesinin dışında beşparmak otunun sağladığı tıbbi faydalarda da kullanılabilmektedir.

Beşparmak otu çayı kullanımı halk arasında en yaygın olan kullanım şeklidir. Bu anlamda kökleri ve çiçekleri ile fayda sağlayabilen bitki türü aynı zamanda da bitkisel tedavi özelliği içermektedir.

Beşparmak Otunun Faydaları

Diş eti rahatsızlıkları, boğaz ve bademcik şikayetleri için iyi gelmektedir.
Gargara olarak kullanılmak istendiğinde farenjit ve boğaz enfeksiyonları için tedavi edici özelliğe sahiptir.
Cilt lekelerinin giderilmesi, cilt kuruluğunun giderilmesi için kullanılabilmektedir.
Akciğer ve karaciğer hastalıklarında kullanılabilmektedir.
Mide ekşimesi, yanma gibi şikayetlerde kullanılabilmektedir.
Alerjinin giderilmesi için kullanılabilmektedir.
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
Tansiyonun düşürülmesinde etkilidir.
Deri üzerindeki yaraların tedavisinde etkilidir.
Beşparmak otu antiseptik özelliği ile pek çok mikrobik hastalıkta tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

Damarların daralmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de kırışık önlemek ya da gençleştirici olarak kullanılabilmektedir.

Bitkisel tedavi amaçlı kullanılabilecek olan beşparmak otunun tesir eden bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak mide hassasiyeti olan kişilerin daha dikkatli kullanması önerilmektedir. Bunun yanı sıra içeriğindeki antiseptik özelliği nedeni ile farklı şekillerde pek çok hastalık fayda sağlayabilmektedir. Bitkisel ürünler kullanmak isteyenler için de tercih edilebilecek olan bu bitki türü sağladığı fayda ile şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Ancak aşırı kullanılması ya da uzun süre bekletilmesi nedeni ile fayda göstermeyebilmektedir. Bu amaçla hazırlanan çay ya da tentür gibi mamulleri bulunabilmektedir. Çay halinde kullanılacak ise kurutulması tentür yapılacaksa taze olarak işlenmesi gerekir. Deri üzerine pansuman yapılarak ya da çay halinde tüketilerek kullanılabilmektedir.