Biberin Faydaları

Latince ismi capsicum olan biber patlıcangiller familyasından gelmektedir. Sivri biber, çarliston biber, dolmalık biber, kırmızıbiber gibi türleri mevcuttur. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişebilmektedir. Dünyada biber üretiminin %10 civarları Türkiye’dedir. C vitamini yönünden kış aylarında vücut direncine ve soğuk algınlığına iyi geldiği gibi, yaz aylarında kızartma yapılarak tüketilmesi damak tadına hitap etmesi biber tüketimini oldukça yaygındır. Tek yıllık bir bitki olarak bilinmektedir. Salçalık, turşuluk, kızartmalık, toz biber olarak çok çeşitli üretim ve tüketim alanları vardır.

Biberin Faydaları

Oldukça zengin c vitamini içermesi soğuk algınlığına karşı direnç kazandırır.
İçerisindeki capsaicin miktarı acılık seviyesini belirler. Bu acılık bireyde iştah açıcı etki gösterir. Çocukların yemek problemine çözüm getirir.
Sindirim sistemine temizleyici etki gösterir.
C vitaminin yanında A, B6, E vitaminleri ve bazı mineralleri bünyesinde barındırır.
İçerisindeki capsaicin hücre içerisindeki mitokondriye olumsuz etki ederek kanser hücrelerinin gelişmesini ve hatta ölmesine sebep olmaktadır.
Yine capsaicin vücuttaki bazı ağrıların dinmesine yardımcı oluyor.
Mide problemi olmayanlar bolca tüketebilir.
Kilo problemi olan insanların yağ yakmasını kolaylaştırır.
Kalp krizi ya da felç geçirme riskini düşürür.
İçerisindeki A vitamini göze iyi gelmektedir.
E vitamini kanserin hücrelere zarar vermesini önler.
B vitamini enerji üretimine yardımcı olur.
Doğu illerinin bazılarında baharat ticareti yapmak amacıyla kırmızı biber tarımı yapılmaktadır. Arnavut biberi, burç, isot gibi isimleri de vardır. Özellikle kansere karşı etkisi tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizdeki birçok üniversite tarafından araştırma konusu olmaktadır.

Acı biber midesinde problem olanlar için pek çok tüketilmemesi gerekir. Midede yanma, yara olanlar için yanmayı artırıcı, yaraların iyileşmesini engelleyici etkisi vardır.

Sebzeler arasında önemli bir yeri olan biber özellikle ülkemizde sevilerek ve bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Birçok hastalığa özellikle kansere karşı etkisi şifalı sebzeler arasında yer almasını sağlamaktadır.