Çakşır Otunun Faydaları

Maydanozgiller familyasından olan çakşır otu, otsu yapıda ve kapalı tohumlu bir bitkidir. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde hiltik, şeytan otu veya çavşır olarak bilindiği de olur. Ortalama boyu 1,5 metre civarında olan çakşır otu, ülkemizin neredeyse her yerinde yetişmekle beraber iklimini sevdiği ortamlarda 2 metrenin üzerinde bir boya dahi ulaşabilmektedir. Bitkinin dünyaya yayılışının Doğu Akdeniz ve Orta Asya dolaylarından gerçekleştiği düşünülmektedir. Zira kurak iklim şartlarına daha kolay uyum sağlayabilen bir yapısı bulunmaktadır.

Çakşır otunun dalları tek olan gövdenin yukarısına doğru belli aralıklarla ayrılmaktadır. Bu dalların her biri tekrar dallanma yapmayarak yine tek halde bulunur. Uçlarında ise çiçekleri açar. Tıpkı birer şemsiye görünümü arz eden çakşır otu çiçekleri, baharda kendilerini gösterirler. Anasonun çiçeklenme yapısına oldukça benzeyen çakşır otu, anasondan farklı olarak sarı renkte çiçekler açmaktadır.

Çakşır otunun kök kısmı birçok otsu bitkiye nazaran oldukça derine inebilir. Yirmi santimetreye kadar derine girebilen çakşır kökü, aynı zamanda bitkisel tedavi alanında da kullanılabilen şifalı özelliklere sahiptir. Kökünün bu özellikleri sayesinde çakşır otu da şifalı bitkiler arasında sayılabilmektedir.

Çakşır otunun faydaları olarak da birkaç önemli etkisinden bahsetmek gerekirse;

Astım veya bronşit gibi çeşitli göğüs hastalıklarına karşı etkilidir,
Tıpkı epimedium bitkisi gibi doğal bir cinsel uyarıcıdır,
Cinsel uyarıcı özelliği sayesinde sperm arttırıcı etkileri bulunmaktadır,
Kişiyi sakinleştirici, yatıştırıcı etkileri vardır,
Adele ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
Çakşır otunun kökü kurutulup toz haline getirildikten sonra kullanılmaya hazır olur. Bu toz bal ile birlikte tüketilebileceği gibi kendisinden elde edilecek çayın içimi de mümkündür. Her iki şekilde de çakşır otunun faydalarından yararlanılabilecektir. Bal ile karıştırılarak (çakşırlı macun) kullanılırken yemeklerden sonra tüketilmesi makbuldür. Her öğünden sonra bir kez kullanılması yeterli olacaktır. Zira aşırı kullanımı halinde farklı sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin kullanan kişinin ruhsal bir bunalım hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden kullanılmadan önce miktarları hususunda çakşır otu konusunda deneyimli bir kimseden yardım almak faydalı olacaktır.