Çarkıfelek Otunun Faydaları

Çarkıfelek otu, çarkıfelek çiçeği olarak da bilinir. Bu ismini çok değişik türlerde açan çiçeklerinden alır. Çiçeklerinin en alt bölgesi ince iğne yapraklardan oluşur içten dışa üç renk alan bu iğne yaprakların üstünde yeşil renkte polenlerin bulunduğu bir bölüm bulunur. Onun üzerinde de siyah renkte bir iç tabaka daha yer alır. Her çiçekte ayrı renkler barındıran çarkıfelek çiçeği bu renkler ile görsel açıdan zenginlik oluşturur.

Çarkıfelek çiçeğinin meyveleri de bulunmaktadır. Çarkıfelek çiçeğinin meyvesinin dış görünüşü kiviyi andırır. Yeşil renkte olan bu meyvenin iç bölümünde ise biraz büyük çekirdekler bulunur. Her ne kadar otsu bölgeleri çay hazırlamak için daha çok kullanılsa da bitkinin meyvesi de aynı özellikleri ihtiva ettiği için kullanılabilmektedir.

Çarkıfelek çiçeğinin pek çok türü bulunmaktadır bu türlerden birkaçı ülkemizde de yetiştirilmektedir. Ancak ülkemizde yetişen çarkıfelek çiçekleri bitkisel tedavi amacıyla kullanılmamaktadır. Yararlı etkilere sahip çarkıfelek çiçeklerinin ana vatanı Güney Amerika’dır.

Uzun yıllardır Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde şifalı bitkiler ile anılan çarkıfelek otu, bitkisel tedavi amacıyla ülkemizde de kullanılıyor. Bitkinin çiçek ve yaprakları şifalı bitkiler gibi kullanılabiliyor. Kurutulan bitki öğütülerek satışa sunulabilmektedir. Bu kuru bitkiler çay gibi kaynatılarak demlenir ve süzülerek içilir.

Çarkıfelek Otunun Faydaları

Çarkıfelek otu en çok uykusuzluk çekenler için kullanılmaktadır, sinirleri yatıştırdığı ve rahatlattığı için uyku problemi çekenlerin favori içeceğidir,
Stresi azaltır,
Son yıllarda sıklıkla adı duyulan sinirsel hastalık olan sara’da etkilidir,
Gerginliği alır,
Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır,
Parkinson hastalığından meydana gelen şikayetlerin azalmasında son derece etkilidir,
Tansiyonun düşürülmesine katkı sağlar.
Özellikle gelişmiş ülkelerde uykusuzluk için kullanılan çarkıfelek otu uyku ilaçları gibi yan etki göstermediği için daha fazla tercih edilmektedir. Bilindiği gibi uykusuzluk çekenlere daima uyku hapı verilir. Bu hapı alan insanlar uykuya dalabiliyor fakat sabah uyandıklarında baş ağrısı ve baş dönmesi sorunu ile karşılaşıyorlar. İşte çarkıfelek otu bu sorunları göstermeden insanların uykuya dalmasına olanak sağlıyor. Üstelik kullanan kişilerin sabah uyandıklarında daha dinç ve sağlıklı oldukları tespit edilmiştir.