Cevizin Faydaları

Ceviz ağacının ana vatanı İran’dır. “Koz ağacı” olarak da bilinir. Sıcak-ılıman iklimleri sever. Çok sıcak veya çok soğuk iklimler meyvesinin kalitesini bozar. Türkiye’de ve dünyada pek çok yerde yetişir. Birkaç türü vardır. Ağacı kışın yapraklarını döker. Mayıs ve haziran aylarında çiçeklerini açar. Sonbaharda meyvesini verir. Ağaçların boyları 25 m’ ye kadar yükselebilir. Meyvesinin yenilebilen kısmı kalın ve yeşil bir kabuğun (tof) içinde bulunan, sert ve odunsu ikinci bir kabuğun altındadır. Tohumu iki loblu, yağlı, kendine has aromatik kokulu ve lezzetlidir.

Sert kabuklu diğer meyveler gibi ceviz de uzun süre saklanıp, depolanabildiği için insanoğlunun beslenmesinde yüzyıllardır önemli bir yere sahiptir. Bilim adamları tarafından hazırlanan çeşitli raporlarda sağlığa olan olumlu etkileri açıklanıp kanıtlanmıştır. Bitkisel tedavi esnasında kullanılan ve hastalara önerilen kısımları meyvesi, üzerindeki yeşil kabuğu, yaprakları ve yağıdır.

Bünyesinde; A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri, nikotilamid asidi, C vitamini, sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfat ve kükürt bulunur.

Cevizin Faydaları

Yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve depresyonu önler.
İyi kolesterol oranının, kötü kolesterol oranına göre yükselmesine yardımcı olarak, tıkalı damarlardaki şişmeyi ve kızarıklığı önler.
Beyindeki anlama ve kavrama merkezlerine olumlu etki yapar.
Günde 2-3 adet ceviz yemek aspirinin yaptığı etkiyi gösterir. Kanın sulanmasına yardımcı olur.
Ceviz meyvesi bünyesinde bulunan l-arginin maddesi kan damarlarının düzgün kalmasını sağlayarak başta kalp olmak üzere, iç organların damar sistemini korur.
İçindeki fitosteroller sayesinde birçok kanser türüne karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.
Şifalı bitkiler arasında önemli bir yeri olan taze yaprakları kaynar suda demlenerek kullanılırsa; ishali keser, kan şekerini düşürür, kemik hastalıklarında ve romatizmal ağrılarda fayda sağlar.
Soğuk pres yöntemiyle elde edilen ceviz yağı omega-3 ve omega-6 bakımından çok zengindir. Vücut tarafından üretilmeyen bu yağ asitleri cilt için son derece gereklidir. Onun için kozmetikte hücre yenileyici ürünlerde kullanılır.