Çıban Otunun Faydaları Nelerdir?

Çıbanotu, kuru topraklarda daha çok fundalıkların, yol kenarlarının, ormanların içinde yetişen bir bitkidir. Dokunulduğunda kopan çok hassas yapraklara sahip olan bitkinin en dayanıklı olanı ormanlarda meşe ağaçlarının altında yetişenleridir. Mayıs ve Ağustos arası çiçeklenen çıbanotu, çiçeklerin olduğu sapları toplanarak kurutulur. Çiçekleri açık mavi, menekşe rengindedir. Halk arasında yavşan otu, Avrupa çayı olarak ta bilinmektedir. İçeriğinde acı maddeler, tanin, temel yağlar, glikozitler, C vitamini bulunmaktadır. Tentür ve çay elde edilmek suretiyle, dâhili ve harici kullanımı mümkündür. Romalılar tarafından çok eskiden de kullanılan çıbanotu, tüm hastalıkların ilacı olarak bilinmektedir.

Çıbanotu Faydaları

Kolesterol düşürmede etkili bir bitkidir. Günde 2 bardak çıban otu çayı içmek bunun için yeterlidir.
Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında sık kullanılır.
İştah açıcı, sakinleştirici, hafızayı kuvvetlendirici etkisi fazladır.
Unutkanlık sorunlarında faydalı bir bitkidir.
Zihinsel çalışanlar için etkin bir rahatlama sağlar.
Romatizma ağrılarına haricen sürülmesi ağrıların azalmasında etkilidir.
İdrar ve mesanedeki kumları düşürmede, gut hastalığında faydalıdır.
Kronikleşmiş egzama ve cilt hastalıklarına iyi gelir.
Kan temizleyicidir, kaşıntılara iyi gelir.
İltihaplı ve zor iyileşen kronikleşmiş yaralarda kullanımı olumlu sonuçlar verir.
Çıbanotu, diğer şifalı bitkiler ile birlikte kullanıldığında da rahatsızlıklar üzerinde iyileştirici etkileri olan bir bitkidir. Bitkisel tedavi alanında oldukça sık kullanılan bu karışımlar tedavi edici özellikleri ile tercih edilmektedir.

Farfara otu, ısırgan otu, sinir otu, Hindiba kökü, ciğer otu, Hindiba çiçeği, kereviz kökü gibi bitkiler, çıbanotu ile karıştırılarak çeşitli rahatsızlıklarda kullanılır. Bunun için bir uzmandan yardım almanız, doğru karışımlar yapmanız için önerilir. Bu karışımlar piyasada hazır olarak ta, bulunmaktadır.

Belli aralıklarla çıbanotu çayının içilmesi vücuttaki kireçlenmeleri önlemesi ve dinçlik vermesi açısından önerilmektedir. Ruhsal açıdan sağladığı rahatlık sebebiyle, günde 2 bardak çayını tüketmemiz uygundur. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek, doğanın nimetlerinden faydalanabilmek için doğru ve bilinçli tercihlerle hareket etmeliyiz.