Cüce Palmiye Faydaları

Cüce palmiye palmiyegiller – arecaceae familyasından Amerika kökenli bir bitkidir. Ülkemizde yetişmemektedir. Tropik iklimlerin, konik gövdeli çok hoş görüntülü bir bitkisidir. Daha çok kumlu topraklarda yetişmektedir. Amerika’da Kızılderililer tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, ilerleyen dönemlerde Avrupalı doktorların dikkatini çekmiş olan bitki önemli bir Kızılderili bitkisidir. Kızılderililer tarafından kökü, böbrek hastalıkları, göz problemleri, dizanteri tedavisi ve tansiyon problemlerinde bitkisel tedavi olarak kullanılmış, dalları ve sapları süpürge olarak değerlendirilmiştir. Meyveleri direnç sağlamak amacıyla şarap yapımında değerlendirilmiştir. Bitkinin içeriğinde bulunan çeşitli yağ asitleri, oksijenin kanın içerisinde tüm vücudu dolaşarak, hücrelerin onarımına katkı sağlar.

Cüce Palmiye Faydaları

Üreme ve boşaltım sistemi üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır.
Erkeklerin ileri yaşlardaki büyük sorunu olan, kötü huylu ve iyi huylu prostat büyümesini önlemektedir. Prostat kanserine karşı koruyucudur.
Saç dökülmesi problemi olan kişiler de olumlu sonuçlar vermektedir. Saç dökülmesine sebep olan DHT seviyesini düşürmesi saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Kurutulmuş meyvelerinin aksine, meyve özlerinden yapılmış kapsülleri bu konuda faydalıdır.
Dokuların yenilenmesi, vücut direncinin arttırılması amacıyla kullanılır.
Cüce palmiye, şifalı bitkiler arasında şifalandırma etkisi olarak oldukça faydalıdır. Ancak kullanımı için mutlaka bir uzmana danışılmasında fayda vardır. Ameliyat olacaksanız mutlaka doktora danışmalısınız. Kanın pıhtılaşma özelliğini yavaşlattığı için, ameliyattan bir süre önce kullanımının kesilmesi gerekir. Kan hastalıkları ile ilgili bir sorununuz varsa, kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka danışarak kullanınız. Cüce palmiye günlük kullanım dozajlarının üzerine çıkılmaması gereken bir bitkidir. Aşırı kullanımı karaciğer hasarına sebep olabilir. Unutmamalıyız ki, her şifalı bitki gereği kadar alındığında fayda sağlayacaktır. Bitkisel tedavi amaçlı olarak cüce palmiye tabletler halinde hazırlanır. Kullanımı esnasında yeterli dozda alındığı takdirde, hastalığınıza olumlu etkileri olacaktır. Özellikle Amerika’ da kullanılan bitkisel tedavilerde ilk sıralarda yer alan cüce palmiye, ülkemizde de tanınmaya başlamıştır. Diğer faydalı bitkilerle de karışımları yapıldığından, özel hazırlanmış karışımları hastalığınızın tedavisi için önemli bir destekleyici olacaktır. Düzenli kullanıldığında 4 – 6 hafta arasında faydalarını görmeye başlarsınız.

Gelen aramalar:

  • cüce palmiye
  • cüce palmiye faydaları